سه شنبه - ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / آذربایجان / آزادی فعال سرشناس آذربایجان «دکتر لطیف حسنی»

آزادی فعال سرشناس آذربایجان «دکتر لطیف حسنی»

فعال سیاسی سرشناس آزربایجان (آذربایجان) جنوبی؛ «دکتر لطیف حسنی» از زندان آزاد گردید.

لطیف حسنی؛ فعال سیاسی سرشناس آزربایجان جنوبی و دبیر حزب «حرکت نو بیداری آزربایجان» با پایان دوران محکومیت خویش، از زندان رجایی شهر آزاد گردید.

دکتر حسنی دو روز پیش به دلیل شکستگی دست در اثر لیز خوردن در محوطه یخ زده زندان در بیمارستان بستری بوده و تحت عمل جراحی قرار گرفته اند که امروز مرخص شده و برای تسویه به زندان رجایی شهر منتقل گردیده بودند.

۲۱ دیماه سال جاری بر اساس دادنامه ابلاغ شده شعبه ۶ دادگاه تجدید نظر استان آزربايجان‌ شرقی، مدت حبس دکتر حسنی از ۹ سال به ۶ سال و ۸ ماه کاهش یافت.

کاهش مجازات یاد شده‌ در راستای تغییر و تحول تقلیلی در باب تعدد جرم «قانون كاهش مجازات حبس تعزيری مصوب ۱۳۹۹/۰۲/۲۳» بعمل آمده است.

این تقلیل در مجازات آقای حسنی، که با استناد به ماده ۴۹۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، از بابت اتهام «مشارکت در تشکیل گروه غیر قانونی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» از ۸ سال به ۶ سال و از بابت اتهام «مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» با استناد به ماده ۵۰۰ همان قانون از یک سال به ۸ ماه کاهش یافته است.

بر حسب ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها مجازات اشد یعنی ۶ سال قابل اجرا می باشد. فلذا با توجه به اینکه آقای حسنی، ۷ سال و ۱۱ ماه از حبس خود را متحمل شده با وصول پرونده به واحد اجرای احكام زندان، این فعال سرشناس آزربایجان جنوبی از زندان آزاد گردید.

لازم‌به یادآوریست؛ ‌دکتر حسنی در سال ۱۳۸۹ نیز پس از ۹ ماه بازداشت با اتهامات‌ مشابهی به ۱۸ ماه زندان محکوم ‌گردیده بود که پس از بازداشت در بهمن‌ ۱۳۹۱ و محکومیت به ۸ و ۱ سال از بابت دو اتهام جداگانه فوق الذکر بایستی اشد مجازات یعنی ۸ سال به عنوان حکم قطعی در نظر گرفته می شد؛ اما مسئولین امنیتی_قضایی حکومت ایران، با نادیده گرفتن ۹ ماه حبس وی از آزادی وی در خرداد امسال جلوگیری کرده بودند.

دکتر لطیف حسنی در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ به همراه ۴ تن دیگر بنام‌های مهندس آیت مهرعلی بَی‌لی معروف به یوروش، مهندس محمود فضلی، مهندس شهرام رادمهر و بهبود قلی‌زاده، به اتهام تشکیل گروه یئنی گاموح بازداشت می‌شوند. لطیف حسنی به عنوان دبیر کل این تشکیلات انتخاب گردیده بود.

قاضی محمد باقرپور، طی حکمی چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، لطیف حسنی و ۴ فعال تورک آزربایجانی را به اتهام تشکیل گروه غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام، در مجموع به ۹ سال حبس تعزیری محکوم می‌کند، که بلافاصله در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی ایران نیز این حکم تایید و اجرا شد.

لازم به اشاره است که آقای لطیف حسنی از سال ۱۳۹۱ در تبریز زندانی بود و در سال ۹۳ پس از حدود پنجاه روز اعتصاب غذا، ابتدا به زندان اوین و سپس به رجایی شهر کرج منتقل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *