صفحه اصلی / آذربایجان / آموزش و پرورش آذربایجان غربی: طرح تدریس زبان مادری قابل اجراست

آموزش و پرورش آذربایجان غربی: طرح تدریس زبان مادری قابل اجراست

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی از قابلیت اجرایی بودن طرح تدریس محدود زبان مادری در مدارس استان خبر داد.

ابراهیم محمدی؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی پنجشنبه (۲۱ شهریور) در جلسه شورای نظارت بر مدارس غیر دولتی استان با حضور هادی بهادری نماینده اورمیه اعلام کرد : «تدریس زبان مادری در مدارس در قالب طرح بوم، دوساعت در هفته قابل اجراست»

به نوشته پایگاه خبری «انجمن آذربایجان» ابراهیم محمدی در این خصوص گفت: «اجرای طرح تدریس زبان مادری در مدارس در قالب طرح بوم، دوساعت در هفته در مدارس قابل اجراست و ما هم از آن حمایت میکنیم.»

گفته می شود تدریس زبان مادری (ترکی) در مدارس برای استان‌های آذربایجان ‌شرقی و اردبیل از سال تحصیلی جدید اجرا خواهد شد.

هادی بهادری نماینده اورمیه اخیرا گفته بود «طرح تدریس زبان مادری دو ساعت در هفته» تنها محدود به استان آذربایجان شرقی نیست بلکه شامل «تمامی استانها» است.

با این حال هنوز از اجرای این طرح در مدارس سایر استان های آذربایجان جنوبی  خبری منتشر نشده است.

نماینده اورمیه درباره تدریس زبان کردی در مدارس آذربایجان غربی نیز گفته است: « در استان آذربایجان غربی تاکنون نه استاندار و نه مدیرکل آموزش و پرورش استان هنوز پای کار نیامده اند. از طرف دیگر کردهای ساکن استان نیز در مورد تدریس زبان مادری خود در استان ابراز تمایل کرده بودند و ما هم مشکلی با تدریس زبان آنان در مدارس شهرهایی همچون مهاباد و غیره نداریم. این حق طبیعی آن هاست که زبان مادری خود را بخوانند. ولی چون زبان معیار کردی در بین خود کردها وجود ندارد نتیجه گیری از این بحث دشوار خواهد بود.»

فعالین حرکت ملی آذربایجان «طرح تدریس زبان مادری دو ساعت در هفته» را تلاش دولت ایران برای تحریف افکار عمومی آذربایجان و توطئه ای برای سرباز زدن از حق «آموزش به زبان مادری» در مدارس می دانند.

آموزش به زبان مادری از مهمترین مطالبات ملت آذربایجان جنوبی است. در ایران بیش از  40 میلیون ترک از حق تحصیل به زبان مادری محروم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *