صفحه اصلی / آذربایجان / اعتراضات ۲ مرداد آذربایجان؛رضا مقدسی و یوسف پیرجانی به سه ماه حبس تعزیری محکوم شدند

اعتراضات ۲ مرداد آذربایجان؛رضا مقدسی و یوسف پیرجانی به سه ماه حبس تعزیری محکوم شدند

فعالین ملی آذربایجان جنوبی (آزربایجان) «یوسف پیرجانی» و «رضا مقدسی» به سه ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

این فعالین دو مرداد 1400 توسط نیروهای لباس شخصی‌ پلیس اطلاعات و امنیت خوی دستگیر شدند.

پیرجانی و مقدسی پس از بازداشت در بازداشتگاه پلیس اطلاعات شهرستان خوی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و فردای آن به بازپرسی شعبه ۳ دادسرای خوی به ریاست آقای صفرزاده منتقل شدند.

بازپرس شعبه برای این دو فعال آزربایجانی، بازداشت موقت 15 روزه تعیین کرده و بعد از انتقال به زندان مرکزی شهر خوی، به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه خوی منتقل شده و تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.

پیرجانی و مقدسی بعد از سیزده روز بازداشت و بازجویی، نهایتا در تاریخ ۱۹ مرداد سال ۱۴۰۰ به ترتیب با تودیع قرار وثیقه‌های یک میلیاردی و سیصد میلیون تومانی، به صورت موقت آزاد شدند.

پیرجانی و مقدسی به تاریخ ۲۲ شهریور جهت ارائه آخرین دفاعیه به شعبه یک دادگاه انقلاب خوی به ریاست قاضی عرفانی احضار شده بودند.

قاضی عرفانی با اخذ آخرین دفاعیه و در پنج دقیقه ختم جلسه را اعلان کرده بود.

پیرجانی و مقدسی با ابلاغیه‌ی که از طریق سامانه ثنا ارسال شده بود، مطلع شدند که به سه ماه حبس تعزیری از بابت اتهام ” فعالیت تبلیغی علیه نظام” محکوم شده اند.

همچنین از اتهام دیگر پرونده ” اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر علیه امنیت داخلی” به دلیل عدم دلایل کافی حکم برائت برای ایشان صادر گردیده است.

در بخشی از دادنامه صادره آمده است: «… مستندا به ماده ۵۰۰ از کتاب پنجم بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی همچنین تبصره ماده ۲ قانون کاهش مجازات حبس تعزیری هر یک از متهمین را به تحمل ۳ ماه حبس تعزیزی در نزدیک ترین زندان محل اقامت محکوم و اعلام می دارد، لیکن در خصوص اتهام متهمین به اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی دادگاه توجها به انکار متهمین و این که اقدامات متهمین صرفا در فضای مجازی انجام گرفته و دلایلی از طرف اطلاعات سپاه بر اجتماع متهمین و تبانی ارایه نشده است موضوع را از مصادیق اصل برائت وقاعده دری تلقی نموده و مستندا به اصل ۳۷ قانون اساسی حکم بر برائت متهمین صادر و اعلام می دارد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *