دوشنبه - ۲۳ تیر ۱۳۹۹
صفحه اصلی / آذربایجان / اعتراض نیکی کریمی به برخورد سوال انگیز داوران جشنواره فجر با فیلم آتابای

اعتراض نیکی کریمی به برخورد سوال انگیز داوران جشنواره فجر با فیلم آتابای

نیکی کریمی بازیگر سرشناس تلویزیون و سینمای ایران به برخورد مغرضانه و فاشیستی داوران جشنواره فجر با فیلم ترکی «آتابای» و «هادی‌ حجازی‌فر» بازیگر این فیلم اعتراض کرد.

«هادی‌ حجازی‌فر» نویسنده و بازیگر فیلم آتابای، علیرغم بازی کم‌نظیرش در این فیلم، از سوی داوران جشنواره حتی در میان کاندیداهای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر یا بهترین فیلمنامه هم قرار نگرفت. این در حالیست که هم فیلمنامه و هم بازیگری این هنرمند آذربایجانی تحسین منتقدان و مخاطبان را برانگیخته بود.

نیکی کریمی کارگردان آتابای با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام‌اش به این موضوع اعتراض کرد و نوشت: «جشنواره فجر تمام می شود و در آستانه اختتامیه فجر و با احترام به رای داوران و باقی همكاران، كاندیدا نشدن هادی حجازی فر در رشته بازیگری و فیلمنامه نویسی در آتابای برایم علامت سوال بزرگی ایجاد كرده .

چون آگاه هستم  زمانی كه  سختی و بار یك فیلم بر روی دوش یك بازیگر قرار می گیرد كه با ظرافت و به دور از غلو، جزییات شخصیت پردازی نقشی سخت و پیچیده را با یك بازی زیر پوستی و به درستی اجرا كه نه، زندگی می كند، نادیده گرفتنش تقریبا غیر ممكن است… همینطور و مهم تر از آن در زمینه فیلمنامه. فیلمنامه ای جدید و نو بدون كلیشه ها و تكرار های مرسوم و  رایج.

و البته كار هادی حجازی فر  چه در مقام بازیگر و چه در مقام فیلمنامه نویس دیده شد و خوب هم دیده شد و تاثیر و شادی و غم آتابای را طوری درست ترسیم كرد كه به دل همگان نشست و این جایزه اصلی برای اوست.»

روز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۹۸، در جلسه نقد و بررسی فیلم ترکی «آتابای» در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، امیر فرض الهی خبرنگار فارس سازندگان این فیلم را با اظهارات فاشیستی مورد حمله قرار داد و ادعا کرد در ایران زیان رسمی فارسی است و کسی حق ندارد فیلم ترکی بسازد.

هادی حجازی فر نیز خطاب به فرض الهی گفت: «افکار شما فاشیستی است و تو و هیچ کس دیگری حق توهین به زبان ترکی را ندارد و طبق قانون اساسی زبان ترکی باید در کشور تدریس شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *