پنجشنبه - ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
تازه ها:
صفحه اصلی / آذربایجان / افزایش نگرانی شدید از وضعیت سلامتی «عباس لسانی» فعال ملی آذربایجان

افزایش نگرانی شدید از وضعیت سلامتی «عباس لسانی» فعال ملی آذربایجان

عباس لسانی؛ زندانی سیاسی شناخته شده تورک، دچار فشار خون بالا شده است و خون وی جهت انجام آزمایشات در آزمایشگاهی بیرون از زندان، تحویل خانواده این فعال سرشناس آزربایجانی شده است.

عباس لسانی؛ زندانی سیاسی شناخته شده از آزربایجان‌جنوبی که از ماه گذشته به جهت درد مزمن زانو و مشکل ستون فقرات با دستور پزشکان بیمارستان فاطمی اردبیل منتظر انجام اسکن MRI می‌باشد، از روزهای گذشته نیز دچار فشار خون بالا شده که با پیگیری خانواده، امروز دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰، بهداری زندان اردبیل اقدام به نمونه گیری خون از ایشان کرده و آن را جهت انجام آزمایشات در آزمایشگاهی بیرون از زندان، تحویل خانواده این فعال سرشناس آزربایجانی داده است.

حق درمان از جمله حقوق اساسی افراد است که دولتها موظف شده‌اند؛ جهت دسترسیِ محکومین فارغ از عقیده و وضعیت قضایی، بین آنها و دیگر شهروندان تفاوتی قائل نشوند.

ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز به آن پیوسته، بیان می دارد:

«با کلیه افرادی که از حقوق خود محروم شده اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.»

درماده ۹ مجموعه اصول اساسی مربوط به معالجه زندانیان نیز آورده شده:

«زندانیان باید به خدمات بهداشتی موجود در داخل کشور دسترسی داشته باشند بدون آنکه به خاطر وضعیت قضایی خود دچار تبعیض شوند.»

در این بین هرچند در بندهای ۱۰۲، ۱۰۳ و ۱۱۳ آیین نامه اجرایی سازمان زندانها در ایران نیز راجع به حقوق درمانی زندانیان، چهارچوبهایی ارائه شده با این حال در اجرای مفاد این آئین‌نامه سیستم قضایی ایران با اعمال گزینشی از پذیرش و اجرای درست اسناد و قراردادهای حقوق بشری سر باز می زند.

گفتنی است عباس لسانی و علیرضا فرشی از جمله زندانیان مدنی آزربایجانی در زندانهای ایران هستند که به جهت فعالیتهایشان همواره از امکان دسترسی مٶثر به خدمات درمانی محروم مانده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *