چهارشنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آذربایجان / تخریب آثار تاریخی مراغه به بهانه مرمت + عکس

تخریب آثار تاریخی مراغه به بهانه مرمت + عکس

تخلفات و کم کاریهای صورت گرفته در مرمت برج های کبود و مدور مراغه، بلای جان این دو اثر تاریخی آذربایجان شده و این دو اثر به بهانه مرمت، در معرض تخریب قرار گرفته اند. 

به گزارش مطبوعات ایران، طرح مرمت سقف گنبد کبود مراغه از سال ۱۳۹۵، آغاز شده اما به خاطر «کم کاری پیمانکار مرمت و کمبود اعتبار» نزدیک به یک سال طرح مرمت متوقف است.

گنبد کبود مراغه نزدیک به سه سال است پوشش مناسب ندارد و روی آن تنها با یک چادر برزنتی بصورت غیر اصولی پوشانده شده و به دلیل نبود سقف و پوشش مناسب، در سه سال گذشته این اثر تاریخی در معرض تخریب قرار گرفته است.

چند قدم آنطرف تر نیز برج مدور مراغه به شدت نیازمند مرمت است. باران و برف لای آجرهای و برخی قسمت‌های این بنای استوانه‌ای را خالی کرده است.

شهروندان مراغه ای می گویند طرح جدید که برای سقف این اثر تاریخی در نظر گرفته شده از نظر شکل و سازه و وزن با بنای گنبد کبود همخوانی ندارد و این پوشش به خاطر وزن و ارتفاع زیاد می تواند در طولانی مدت به بنا آسیب جدی وارد کند.

مدیرکل موزه های کشور، نیز در بازدید از این اثر تاریخی گفت: «استفاده از پوشش برزنتی سه ساله برای این اثر تاریخی ارزشمند کاری نادرست است و نبود پوشش مناسب می‌تواند در طولانی مدت آسیب جدی به بنای اثر تاریخی وارد کند.»

اما مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی وعده داد مرمت و بازسازی این اثر تاریخی با مساعد شدن شرایط جوی آغاز خواهد شد.

آبدار با اشاره به انتقادها به نوع پوشش سقف این اثر تاریخی گفت: «نوع پوشش سقف این اثر تاریخی در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی به تصویب رسیده و قابل اجرا است.»

گنبد کبود مراغه ۸۰۰ سال قدمت دارد و با معماری زیبا و آجر کاری خاص خود از آثار با ارزش تُرکان سلجوقی است.

نزدیک به سه سال است درب این دو اثر به بهانه مرمت به روی گردشگران بسته است و یک سال است طرح مرمتی بنا متوقف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *