شنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلی / آذربایجان / تعیین دادگاه تجدید‌نظر عباس‌لسانی+ ابلاغیه

تعیین دادگاه تجدید‌نظر عباس‌لسانی+ ابلاغیه

شعبه یک دادگاه تجدیدنظر دادگستری اردبیل با صدور احضاریه‌ای از عباس لسانی زندانی سیاسی سرشناس ترک خواست؛ دوشنبه (۲۵ شهریور) جهت بررسی اعتراض و رسیدگی مجدد به حکم ۸ سال حبس تعزیری صادره توسط دادگاه انقلاب این شهر در محل این شعبه حضور بعمل رساند.

ریاست شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر اردبیل به عهده قاضی “ناصرعتباتی” بوده که اردیبهشت امسال با حکم “حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی” به ریاست این شعبه و ریاست کل دادگستری استان اردبیل منصوب شده است.

قاضی عتباتی از سال ۹۳ به عنوان دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل مسئولیت داشته و کیفرخواست این پرونده نیز توسط او صادر شده است!

در متن احضاریه برای آقای لسانی که از ۲۵ دی ماه سال گذشته بازداشت و به زندان اردبیل منتقل گریده آورده شده:

”در خصوص شکایت علیه شما مبنی بر تشکیل ، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج ( شاخه داخلی ) بواسطه چارت ترسیمی منتظم در پرونده تٶام با شکل‌گیری مجامع و سخنرانی مستمر با هدف برهم زدن امنیت ملی و تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام و متعاقبا انتشار آن با هدف جنگ با اقوام کرد و فعالیت تبلیغی علیه آن با هدف جنگ با اقوام کرد و فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار مطالب غیرواقعی بواسطه مصاحبت در مجامع، رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به‌نحو مستمر و مداوم در وقت مقرر فوق جهت رسیدگی به تجدید نظرخواهی شما در این شعبه حاضر شوید“

لازم به ذکر است عباس لسانی در دادگاه بدوی از اتهامات موجود در پرونده تبرئه ولی در حکمی عجیب،سیاسی و با عدمِ تفهیم اتهام به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

«تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» عنوانِ اتهامی بوده که در توجیه حکم سنگین هشت‌سال حبس‌تعزیری و دو سال تبعید به شهر یزد برای این فعال مطرح آذربایجانی لحاظ شده است. گروهی که در متن دادنامه نه نامی از آن برده شده و نه زمان و مکانِ تأسیس آن درج گردیده است.

عباس لسانی ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ در حالی که جهت واخواهی برای حکمی که روند دادرسی و صدور حکم آن بصورت غیابی طی شده بود پس از حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز با هماهنگی نیروهای قضایی و امنیتی روبوده شده و تحت بازداشت نیروهای امنیتی اردبیل درآمد. اقدامی که اعتراضات لایه‌های مختلف جامعه آذربایجان را برانگیخت. دادستانی اردبیل به ریاست قاضی عتباتی و در توجیه این بازداشت سه اتهام سنگین علیه این فعال سرشناس ترک مطرح کرد.اتهاماتی که با دفاع او و وکیلش آقای” سید محمدرضا فقیهی “ رفع ولی باعث آن نشد که حکم سنگین سیاسی علیه او صادر نشود.

عباس لسانی بیش از دو دهه است که با مبارزه عدم خشونت به دنبال احقاق حقوق ترکها و جامعه آذربایجانی در ایران بوده که همواره از سوی نهادهای قضایی-امنیتیِ ایران، بازداشت، شکنجه، حبس و تبعید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *