دوشنبه - ۲۳ تیر ۱۳۹۹
صفحه اصلی / آذربایجان / خوی: اجرای حکم سنگین شلاق بر یک پیرزن ۸۰ ساله و مرگ پیرزن

خوی: اجرای حکم سنگین شلاق بر یک پیرزن ۸۰ ساله و مرگ پیرزن

 منابع حقوق بشری از شلاق خوردن یک زن ۸۰ ساله در شهر خوی خبر می‌دهند. این خبر واکنش‌ کاربران  را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

بنا به گزارشها «سلبی مرندی»، پیرزن ۸۰ ساله، روز پنج‌شنبه گذشته (۷ آذر ۱۳۹۸)، به دفتر اجرای احکام دادگستری شهر خوی احضار شده و پس از اجرای حکم ۷۰ ضربه شلاق، در وضعیتی نامساعد و در حالی که توانایی حرکتی خود را از دست داده بوده، برای اجرای حکم هشت ماه حبس، به بند زنان زندان این شهر منتقل شده است.

سلبی مرندی، مادر «بهروز زینال‌نژاد» است که در زندان خوی در بند بوده و در این زندان به شکلی مشکوک جان باخته است.

جسد بهروز زینال‌نژاد روز ۲۳ دی‌ ماه در داخل دستشویی زندان خوی توسط هم‌بندیهای او کشف شد. این زندانی جرایم عادی در اعتراض به موافقت نکردن مسئولان زندان با درخواست مرخصی‌اش، سه روز پیش از مرگ با دوختن لب‌هایش اقدام به اعتصاب غذا کرده بود.

مسئولان زندان در آن زمان اعلام کردند که این زندانی با بند کفش اقدام به خودکشی کرده و به زندگی خود پایان داده. از اظهارنظر پزشکی قانونی شهر خوی در مورد علت مرگ بهروز زینال‌نژاد خبری منتشر نشده است.

خانواده این زندانی اما پس از دیدن جسد او ادعای خودکشی با بند کفش را رد کرده و برای پیگیری موضوع به دفتر رئیس زندان مراجعه کرده بودند، اما گفته می‌شود رفتار نامناسب رئیس زندان و قاضی ناظر بر زندان با آنها، منجر به بروز درگیری و تخریب برخی وسائل دفتر زندان شد.

به دنبال این اتفاق، رئیس وقت زندان و قاضی ناظر بر زندان خوی از این خانواده شکایت کردند و دادگاه عمومی خوی، سلبی مرندی، مادر خانواده و «عاطفه زینال‌نژاد»، دختر خانواده را به ۷۰ ضربه شلاق و ۸ ماه حبس محکوم کرد.

گفته می‌شود عاطفه زینال‌نژاد از معرفی کردن خود به دادگاه تاکنون خودداری کرده است.

جمهوری اسلامی در حالی از مجازات‌های غیرانسانی مانند شلاق استفاده می‌کند که میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیرانسانی و موهن از جمله شلاق و اعدام را ممنوع کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *