یکشنبه - ۵ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آذربایجان / دانش آموزان در قزوین و تبریز کتاب های ترکی هدیه گرفتند

دانش آموزان در قزوین و تبریز کتاب های ترکی هدیه گرفتند

فعالین ملی آذربایجان همزمان با فرا رسیدن عید نوروز و یا «اوغوز بایرامی» در شهرهای قزوین و تبریز به دانش آموزان کتاب های ترکی هدیه دادند

دیروز پنجشنبه ۲۳ اسفندنامه ۹۷، در اقدامی فرهنگی به مناسبت با فرا رسیدن«اوغوز بایرامی» فعالین ملی آذربایجان،در شهرهای قزوین و تبریز به دانش آموزان کتاب های ترکی هدیه دادند.

فعالین ملی آذربایجان با این حرکت، «سیاست تک زبانی» در ایران را به مدنی‌ترین شکل ممکن به چالش کشیده و تلاش کرده اند بخشی از ظلم های اعمال شده بر علیه میلیون ها ترک آذربایجانی را به تصویر بکشند.

توزیع کتاب های ترکی در قزوین

توزیع کتاب های ترکی در تبریز

در مهرماه ۹۷، نیز فعالین ملی-مدنی شهرهای مختلف آذربایجان با حضور در مسیرهای تردد دانش آموزان و ورودی های مدارس، کتاب های ترکی به دانش آموزان هدیه دادند.

مبارزه برای تحقق یافتن آموزش زبان مادری در ایران دهه‌هاست که توسط فعالین ترک  دنبال می‌شود و در این ارتباط تاکنون صدها فعال ملی آذربایجان توسط سیستم قضایی-امنیتی ایران بازداشت، شکنجه و متحمل حبس شده اند.

سازمان عفو بین‌الملل بارها درباره بازداشت فعالین مدنی آذربایجانی هشدار داده و با سرزنش مقامات ایرانی آنها را به رعایت حقوق ترکها و دیگر اتنیک‌های غیرفارس در ایران فراخوانده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *