جمعه - ۸ مرداد ۱۴۰۰
تازه ها:
صفحه اصلی / آذربایجان / دیوار نویسی و توزیع گسترده پوسترهای اعتراضی در سطح شهرهای اردبیل و اورمیه آزربایجان در حمایت از عربهای الاحواز

دیوار نویسی و توزیع گسترده پوسترهای اعتراضی در سطح شهرهای اردبیل و اورمیه آزربایجان در حمایت از عربهای الاحواز

فعالین ملی مدنی آزربایجان‌جنوبی روز دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ همزمان با اعتراض گسترده ملت آزربایجان در فضای مجازی و همدردی با ملت عرب خوزستان، اقدام به تهیه و نصب صدها پوستر در سطح شهر اورمو (ارومیه/اورمیه) کردند.

در این پوستر علاوه بر تصویر چفیه که نماد ملت عرب قلمداد می‌گردد؛ تصویر نمادین عباس لسانی هم که در سالهای اخیر به عنوان یکی از نمادهای اعتراضی استفاده می‌شود قرار داده شده و متنی با عنوان زیر از این فعال سرشناس آزربایجانی درج شده است:

«تک‌ تک‌ مبارزان‌ راه‌ حقیقت و آزادی‌ و‌ فعالینی‌ که‌ در صدد‌ رهایی‌ ملت‌ هایشان‌ هستند؛ در هر جغرافیا‌ و‌ مکانی‌ که‌ باشند‌ همرزم‌ ما‌ هستند.

«عباس‌ لسانی»

و

 « قلوبنا معکم #الاحواز » و  « #آرخانداییق_الاحواز »

همچنین روز‌ دوشنبه‌ ۲۸ تیر ماه‌ ۱۴۰۰ گروهی‌ از فعالان‌ ملی مدنی آزربایجان(آذربایجان) جنوبی در حمایت‌ از‌ اعتراضات‌ ملت عرب‌ در اکثر‌ شهرهای‌ استان‌ خوزستان که‌ به قطع‌ آب و عدم آب‌ شرب‌ در شهرها‌ و‌ بیش‌ از ۷۰۰ روستای‌ استان خوزستان در حال اعتراض‌ هستند‌ با دیوار‌ نویسی‌ گسترده‌ در نقاط مختلف سطح‌ شهر اردبیل حمایت‌ و‌ همراهی‌ خود‌ را با ملت عرب‌ اعلام‌ داشتند.

از‌ جمله‌ متون‌ اعتراضی‌ دیوار‌نویسی‌ ها‌ بدین‌ شرح‌ است:

«به‌ سرکوب‌ مردم‌ پایان‌ دهید»

«خوزستان‌ تشنه‌ آزادیست»

«آب‌ یک‌ شعار سیاسی!»

«ما‌ هم‌ الاحوازی‌ هستیم»

«آزربایجان‌ معکم» (آزربایجان‌ با شماست)

«اشعب یرید‌ اسقاط النظام»

«آب‌ را‌ خون‌ نکنیم»

«حقوق اساسی، حقوق دفاعی در برابر حکومت است»

موضوع‌ و‌ رنگ‌ مایه‌ این‌ دیوار‌نویسی‌ ها‌ حمایت‌ دو‌ ملت‌ ستم‌ دیده‌ عرب و آزربایجان‌جنوبی‌ از‌ یکدیگر‌ است‌ که‌ ملت‌ آزربایجان‌جنوبی و فعالین‌ ملی‌ مدنی با اعتراضات‌ بحق‌ و انسانی ملت‌ عرب‌ همصدا‌ شده‌ اند.

در بین‌ متون‌ دیوار‌ نویسی‌ ها‌ شعار معروف‌ ملت‌ عرب‌ نیز‌ به‌ چشم‌ می‌خورد،

«الشعب یُرید إسقاط النظام» (ملت سقوط نظام را می‌خواهد)

شعاری است سیاسی که بیشتر انقلابیون و معترضان اعتراضات جهان عرب به کار می‌ بردند. این شعار نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۰ در انقلاب تونس به کار برده شد و از آنجا به مصر و دیگر کشورهای عربی راه یافت.

طی روزهای اخیر انتشار تصاویر و اخبار نگران کننده از شهرهای خوزستان/الاحواز باعث نگرانی از وضعیت ملت عرب خوزستان گردیده است ملت عرب در شهرهای مختلف خوزستان بدلیل مشکلات ناشی از خشکانده شدن رودها و تالاب هایشان دست به اعتراض های گسترده در سطح شهر زده اند که بنا به اخبار منتشر شده از طرف منابع محلی تاکنون ۴ نفر در اعتراض ها کشته شده اند.

ویدیوهای منتشر شده حاکی از آن است که تجمع شهروندان در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله شهرهای فلاحیه(شادگان)، خفاجیه (سوسنگرد) با خشونت نیروهای نظامی و تیراندازی به سمت معترضین همراه بوده است. دیروز شهروندان معترض با روشن کردن آتش، جاده های ارتباطی اهواز به خرمشهر و اهواز به شوش را مسدود کردند.علاوه بر این منابع محلی گزارشاتی مبنی زخمی شدن شماری از شهروندان معترض و همچنین بازداشت گسترده معترضین در شهر محمره (خرمشهر) را منتشر کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *