صفحه اصلی / آذربایجان / رئیس شورای شهر خوی: طرح خواهرخواندگی شهرهای خوی و قونیه در مرحله پایانی قرار دارد

رئیس شورای شهر خوی: طرح خواهرخواندگی شهرهای خوی و قونیه در مرحله پایانی قرار دارد

مجید مقدم، رئیس شورای شهر خوی در استان آذربایجان غربی در مصاحبه اختصاصی با آناتولی گفت: طرح خواهرخواندگی این شهر با قونیه در وزارت امورخارجه و وزارت کشور در حال بررسی و رو به اتمام است.

وی با اشاره به تاکید روسای جمهور دو کشور برای استفاده از ظرفیت های مشترک شهرهای خوی و قونیه گفت: ظرفیت های شهرهای خوی و قونیه می تواند باعث برگزاری برنامه های مشترک بین دو کشور باشد. آنها هم اعلام کردند برنامه های فرهنگی در خوی برگزار کنند. آرامگاه شمس تبریزی در شهر خوی واقع شده است از طرفی آرامگاه مولانا در شهر قونیه، این مساله سبب وجود مشترکات زیادی بین دو کشور و شهر شده است.

رئیس شورای شهر خوی درباره علاقه مردم این شهر به خواهرخواندگی با قونیه توضیح داد: مردم شهر خوی چون از قدیم دروازه علم و تکنولوژی بوده و مسیر جاده ابریشم نیز بوده است، اهل فرهنگ هستند. توجه دارند که شهر توسعه فرهنگی و گردشگری داشته باشد.

مقدم همچنین درباره طرح خواهرخواندگی خوی و وان در ترکیه اظهار کرد: با توجه به اینکه شهر وان هم مرز با خوی است تبادل اقتصادی بین این دو شهر وجود دارد. در شهر وان سرمایه گذاری بسیاری از سوی ترکیه شده است، خواهرخواندگی بین این دو شهر هم در حال بررسی است تا بتوانیم برنامه های مشترکی انجام دهیم. وجود آرامگاه شمس تبریزی، آیت الله خویی و پوریای ولی باعث شده است بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

شهرستان خوی پس از اورمیه دومین شهر بزرگ استان آذربایجان غربی با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت در نزدیکی مرز آذربایجان غربی و ترکیه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *