چهارشنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آذربایجان / رقص نخست وزیر ارمنستان در شوشای آذربایجان در سالگرد اشغال این شهر

رقص نخست وزیر ارمنستان در شوشای آذربایجان در سالگرد اشغال این شهر

در بیست و هفتمین سالگرد اشغال شوشای آذربایجان توسط نیروهای اشغالگر ارمنستان،نخست وزیر این کشور به رقص و پایکوبی در شوشا پرداخت.

به گزارش گاماج به نقل از گوناز تی وی، نیکول پاشینیان همراه با سربازان ارمنستان اشغالگر سالگرد تصرف خاک تاریخی آذربایجان را در شوشا جشن گرفته و به رقص و پایکوبی پرداختند.

لازم به یادآوری است،امسال «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان درسالگرد نسل کشی خوجالی آذربایجان توسط ارمنی ها در صدر هیاتی عالیرتبه وارد تهران شده و مورد استقبال «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران قرار گرفته بود.

ارتش مجهزشده ارمنستان توسط همپیمانان استراتژیکی اش با حمایت روسیه در ۸ می ۱۹۹۲ شوشا را اشغال کردند. در جریان درگیری در شوشا ۱۹۵ نفر کشته، ۱۶۵ نفر زخمی و ۵۸ نفر نیز اسیر شده‌اند. نیروهای ارمنی در زمان حضور خود در شهر شوشا بسیاری از موزه‌های تاریخی و مراکز دینی از جمله مساجد را تاراج کرده‌اند.
 

در جریان اشغال شوشا صدها شهروند عادی کشته شده‌اند. نزدیک ۶۰ نفر غیر نظامی گروگان گرفته شده و مفقود شده‌اند؛ در میان کشته شدگان و گروگان‌ها زنان و کودکان نیز بوده‌اند.

در نتیجه اشغال شوشا ۲۲ هزار نفر از محل زندگی خود آواره شده‌اندازوضعیت بسیاری از آنان تاکنون خبری در دست نیست.

شوشا به عنوان مرکز فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قاراباغ در ادوار مختلف تاریخی جایگاه ویژه‌ای در تاریخ قاراباغ و آذربایجان داشته است.

شوشا یکی از مراکز فرهنگی منحصر به فرد آذربایجان می‌باشد، این شهرستان با زیبایی‌های طبیعی خود نمونه ارزشمندی از معماری و هنر شهری در آذربایجان است.

این شهر با داشتن سنت‌ها و ارزش‌های ملی و معنوی تا زمان کسب جایگاه مهم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قابل توجه راه زیادی پیموده است. به عنوان مرکز سیاسی خان‌نشین قاراباغ در دوران مختلف نقش به سزایی در تاریخ منطقه قفقاز وآذربایجان داشته است.

کشور غیر مسلمان و قاتلان و غصب کنندگان ملت و خاک آذربایجان شمالی ، یعنی ارمنستان اشغالگرتوسط مقامات رسمی ایرانی دوست تاریخی و ملی ایران خطاب میشوند و ایران شریک استراتژیک و دوست و برادر ارمنستان اشغالگر در منطقه است.

حکومت ایران بی توجه به مواضع و احساسات میلیونها آذربایجانی شهروند ایران در قبال قاتلین برادران و خواهران خود در قاراباغ به روابط برادرانه خود با ارمنستان اشغالگر ادامه میدهد.

سازمان ملل قاراباغ اشغالی را بخشی از جمهوری آذربایجان می داند.

با وجود صدور چندین قطعنامه توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر خروج بی قید و شرط نیروهای ارمنستان از خاک اشغالی آذربایجان ارمنستان به اشغال خاک آذربایجان ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *