دوشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
صفحه اصلی / آذربایجان / فیلم ترکی ”دری” برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر شد

فیلم ترکی ”دری” برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر شد

فیلم ترکی دری (پوست) به کارگردانی برادران ارک، برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر شد.

فیلم ترکی دری اولین فیلم بلند بهرام و بهمن ارک هنرمندان جوان آذربایجانی است.

فیلم دری با شرایطی سخت و هزینه بر در تبریز تصویربرداری شده و با صحنه هایی عجیب و گاهی وحشت برانگیز همراه است و برخی از سکانس های این فیلم در دمای منفی ۲۷ درجه تصویربرداری شده است.

فیلم سینمایی دری داستانی عاشقانه آمیخته با خرافه و جادو را به تصویر می کشد و به موضوعاتی می پردازد که مطرح کردن آن تابحال مرسوم نبوده است.

این فیلم ترکی همچنین سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن توسط «بامداد افشار» را از آن خود کرد. آشیق «ولی عبدی» از بازیگران فیلم سینمایی پوست می باشد.

برادران ارک در سال ۹۶ فیلم کوتاه «حیوان» را ساختند و با این فیلم جوایز مختلفی را از جشنواره های داخلی و خارجی دریافت کردند که مهم ترین آن جایزه سینه فونداسیون فستیوال کن و سیمرغ بلورین جشنواره فجر بود.

روی آوردن هنرمندان آذربایجانی به ساخت تئاترها و فیلم های ترکی از یک سو با استقبال خوب مخاطبان آذربایجانی روبرو شده اما از دیگر سو خشم پان فارس ها و ترک ستیزان را برانگیخته است.

روز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۹۸، در جلسه نقد و بررسی فیلم ترکی «آتابای» در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، «امیر فرض الهی» خبرنگار فارس، سازندگان این فیلم را با اظهارات فاشیستی مورد حمله قرار داد و ادعا کرد در ایران زبان رسمی فارسی است و کسی حق ندارد فیلم ترکی بسازد.

این اظهارات فاشیستی خشم شهروندان ترک را برانگیخت و طی یک هفته گذشته، به اصلی ترین بحث آذربایجان جنوبی بدل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *