صفحه اصلی / آذربایجان / هوای تبریز و ارومیه برای گروههای حساس «ناسالم» شد

هوای تبریز و ارومیه برای گروههای حساس «ناسالم» شد

در حالیکه به دلیل قطع سهیمه گاز نیروگاههای تبریز و سهند این دو نیروگاه بزرگ آذربایجان مجبور به استفاده از مازوت شده اند، هوای شهرهای تبریز و اورمیه برای گروههای حساس «ناسالم» شد.

مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست آزربایجان‌شرقی دیروز گفت: «میانگین شاخص کیفیت هوای امروز تبریز، برابر با ۱۵۳ بوده و برای همه گروه‌ها ناسالم است.»

داود قاسم زاده بدون اشاره به مازوت سوزی در نیروگاههای آزربایجان گفت: «در وضعیتی که هوا برای همه گروه ها ناسالم است، توصیه می‌شود با مشارکت عمومی از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود خودداری شود.»

همزمان یاسر اشتاد کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی آزربایجان غربی نیز از غبارآلوده بودن جو استان و ناسالم بودن هوای اورمیه برای گروه‌های حساس خبر داد.

کارشناسان از افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، زنان باردار و شیرده، سالمندان و کودکان از فعالیت طولانی و سنگین در خارج از منزل خودداری کنند.

لازم به ذکر است، حکومت تورک ستیز ایران در تداوم دشمنی آشکار خود با ملت آزربایجان، از میان دهها نیروگاه موجود در ایران، تنها سهمیه گاز نیروگاه های تبریز و سهند را قطع کرده است و در نتیجه مازوت سوزی در نیروگاههای آزربایجان، صدمات جبران ناپذیری به سلامت شهروندان آزربایجانی و محیط زیست ازربایجان وارد می شود.

دیروز شنبه روح الله متفکرآزاد نماینده تبریز از امضای ۹ نماینده بر طرح سوال از وزیر نفت ایران بابت قطع سهیمه گاز نیروگاههای تبریز و سهند و مازوت سوزی در این نیروگاهها خبر داد.

او افزود هفته گذشته به اوجی وزیر نفت گفت است «مردم آزربایجان نسبت به سال‌های گذشته صرفه جویی کردند که در این راستا مردم باید ثمره آن را ببیند، در حالی که نیروگاه‌های تهران اصفهان و کرج از گاز استفاده کرده و مصرف مازوت ممنوع است اما در تبریز مازوت سوزی ادامه دارد.»

این نماینده حکومتی پیشتر در خصوص تبعات این اقدام تورک ستیزانه حکومت ایران گفته بود: «این یعنی نیروگاه تبریز باید روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر مازوت مصرف کنند که معادل پتانسیل ۳۵۰ تن گوگرد است که در هوای تبریز خالی می کند که ۴۰ تا ۵۰ واحد تبریز را آلوده تر خواهد کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *