شنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلی / آذربایجان / پان ایرانیست‌ها: قتل‌عام مردم آذربایجان‌ نزدیک است + فیلم

پان ایرانیست‌ها: قتل‌عام مردم آذربایجان‌ نزدیک است + فیلم

در پی استقلال خواهی جوانان آذربایجان‌جنوبی در استادیوم سهند تبریز، پان ایرانیست‌ها آشکار ملت آذربایجان‌جنوبی را تهدید به قتل‌عام کردند.

جوانان آذربایجان روز جمعه ۱۰ آبان ۹٨ در جریان دیدار تیم های تیراختور و استقلال در ورزشگاه سهند تبریز پلاکاردی را به اهتزاز درآوردند که در آن به دو زبان ترکی و انگلیسی نوشته شده بود: «حق انتخاب با شما، چکسلواکی یا یوگسلاوی»

حدود سی سال پیش کشور چکسلواکی در اروپا طی یک فرآیند مسالمت‌آمیز به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد و جمهوری چک امروز در زمره کشورهای توسعه یافته محسوب می شود. اما کشور یوگسلاوی که مردمان آن خواستار جدایی از یکدیگر بودند، علیرغم کشتار و نسل‌کشی از طریق جنگهای خونینِ داخلی، به ۷ کشور تقسیم شد.

در واکنش به برافراشتن این پلاکارد، «پیمان عارف» از پان ایرانیست های ترک‌ستیز، شامگاه سه شنبه ۱۴ آبانماه ۹۸، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» ضمن نفرت پراکنی به ترک‌ها، به درخواست استقلال طلبی ترک‌ها تاخت و ملت آذربایجان‌جنوبی را به «قتل عام در آینده نزدیک» تهدید کرد.

پیمان عارف با اشاره به استقلال خواهی هواداران تیراختور در استادیوم سهند تبریز گفت: «پاسخ ما به سوال یا یوگسلاوی یا چک اسلواکی هواداران تراکتور این است: نه یوگسلاوی نه چک اسلواکی. ۲۱ آذر را فراموش نکنید نزدیک هم هست!»

چند روز پیش نیز «علیرضا کیانی»، از مدیران گروه «توانا» و از اعضای گروه سلطنت‌طلب «فرشگرد» نیز با انتشار توئیتی از کشتار ترک های آذربایجان توسط ارتش محمدرضاشاه پهلوی با افتخار یاد کرد و نوشت: «لازم باشد ۲۱ آذر ۱۳۲۵ را به یاد آور!»

لازم به ذکر است در ۲۱ آذر ۱۳۲۴ در اعتراض به دیکتاتوری رژیم پهلوی، حکومت ملی آذربایجان به رهبری جعفر پیشه وری به مرکزیت تبریز تاسیس شد و طی یک سال چنان پیشرفتی حاصل گردید که به اعتراف نویسندگان بی طرف، آذربایجان  در این یک سال به اندازه ۲۰ سال حکومت رضاشاه توسعه یافت.

حکومت ملی آذربایجان در ۲۱ آذر ۱۳۲۵ با حمله ارتش ایران سقوط کرد. سربازان محمدرضاشاه پهلوی بیش از ۲۰ هزار نفر از ترک های آذربایجان را قتل عام کردند و هزاران نفر دیگر را تبعید و یا زندانی کردند. این فاجعه یکی از بزرگترین نسل کشی های قرن اخیر می باشد.

منبع: گوناز تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *