پنجشنبه - ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
تازه ها:
صفحه اصلی / آذربایجان / پخش کتاب های ترکی به مناسبت روز جهانی زبان مادری در قوشاچای/ میاندوآب

پخش کتاب های ترکی به مناسبت روز جهانی زبان مادری در قوشاچای/ میاندوآب

با آغاز اعتصاب غذای زندانیان سیاسی آذربایجان به مناسبت «روزجهانی زبان مادری»، همزمان فعالین ملی مدنی شهر قوشاچای(میاندوآب) نیز در مدارس این شهر کتاب های ترکی توزیع کردند.

فعالین ملی-مدنی قوشاچای دیروز چهارشنبه اول اسفند ۹۷، به مناسبت روز جهانی زبان مادری (۲ اسفند)، اقدام به توزیع گسترده کتابهای ترکی در مدارس این شهر کردند.

با توجه به استقبال گسترده دانش آموزان و شهروندان آذربایجانی از توزیع کتب ترکی، بنظر می رسد این حرکت فرهنگی در روزهای آتی نیز در شهرهای آذربایجان ادامه یابد.

همزمان عباس لسانی، لطیف حسنی، سیامک میرزایی، ابراهیم نوری و امیر ستاری پنج فعال ملی آذربایجان هستند که با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به «ممنوعیت زبان ترکی در مدارس» و «عدم رسمی شدن این زبان در ایران» از دیروز ۱ اسفندماه تا پایان روز پنجم اسفند در اعتصاب غذا بسر خواهند برد.

طبق اصل ۱۵ قانون اساسی ایران؛ «استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است.» اما مسئولان دولت ایران به بهانه های مختلف، تاکنون مانع از اجرایی شدن این اصل شده اند.

در ایران ۴۰ میلیون شهروند ترک از بسیاری از حقوق اولیه خود مانند «حق آموزش به زبان مادری»، «حق داشتن تلویزیون سراسری به زبان ترکی»، «حق داشتن روزنامه ترکی سراسری» محروم اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *