جمعه - ۲۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / ایران / اعدام یک سردار سپاه که قائم مقام قالیباف بود

اعدام یک سردار سپاه که قائم مقام قالیباف بود

 اعدام مخفیانه عیسی شریفی از سرداران سرشناس سپاه پاسداران و قائم مقام محمد باقر قالیباف در دوره شهرداری تهران در روز ۲۱ ژوئن در برخی منابع خبری و شبکه‌های اجتماعی ایران،منتشر شده است .

دلیل اعدام شریفی که به «جبعه سیاه شهرداری» هنوز مشخص نیست؛ برخی دلیل اعدام او را «اختلاس کلان» و برخی دیگر «جاسوسی برای کشور متخاصم» عنوان کرده‌اند.

به گزارش گوناز تی وی،«کانال خبری چالش» در شبکه اجتماعی تلگرام به نقل از برخی از اعضای شورای شهر تهران که خواستند نامشان فاش نشود نوشته است: «پس از افشای اختلاس کلان شریفی در شهرداری تهران»، به بهانه بیماری دخترش، از ایران خارج شد و به سوئد رفت.

این گزارش می‌افزاید که شریفی قصد اقامت دائم در سوئد داشت اما «سازمان اطلاعات سپاه با همکاری نیروی انتظامی، با ترفند خاصی، شریفی را به  ارمنستان کشانده و او را آن‌جا دستگیر و به تهران منتقل کردند».

در ادامه این گزارش آمده است،شریفی نوامبر ۲۰۱۷ با وساطت محمد باقری رئیس کنونی ستاد کل نیروهای مسلح و نفوذ مسعود خامنه‌ای فرزند رهبر حکومت ایران، به قید وثیقه کلان آزاد شد.

در آن هنگام مطبوعات و رسانه‌های داخلی ایران، اتهام شریفی را «اختلاس» عنوان کردند.

این گزارش مدعی است که شریفی به جاسوسی هم متهم شد.

به نوشته العربیه،سپتامبر ۲۰۱۸ غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی وقت دستگاه قضایی ایران، در کنفرانسی خبری درباره اتهام شریفی به خبرنگاران گفت: «از جزئیات خبر ندارم، اگر هم داشتم از بیان آن معذور بودم».

در سال جاری هم غلامحسین اسماعیلی سخنگوی کنونی دستگاه قضایی ایران، در کنفرانسی خبری در پاسخ به سوالی درباره اتهام شریفی گفت: «متاسفانه حضور ذهن ندارم».

برخی گزارش‌های منشر شده مدعی است که فوریه ۲۰۱۸، سازمان اطلاعات سپاه «متوجه ارتباطات مشکوک عیسی شریفی شد». این گزارش‌ها می‌افزاید که سازمان اطلاعات سپاه «با رصد پیشرفته به اطلاعاتی دست یافت که می‌گوید شریفی توانمندی‌های نیروی هوایی و موشکی سپاه را با رابطین خود رد و بدل کرده است».

بنا بر این گزارش‌ها، سازمان اطلاعات سپاه شریفی را متهم کرد که در دوره حضورش در خارج از کشوری، «توسط یکی از سرویس‌های اطلاعاتی خارجی به عنوان جاسوس استخدام شده بود».

این گزارش‌ها می‌افزاید که پس از آن «شریفی بلافاصله دستگیر و به یکی از مراکز مخفی سپاه برده شد. در این مدت سه تن از رابطین شریفی در تهران، بوشهر و جاسک دستگیر شدند».

بنا بر این گزارش‌ها، مارس ۲۰۱۹ در حالی‌که حکم اعدام شریفی قطعی شده بود، محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران که در جریان جزئیات پرونده شریفی قرار داشت، در مصاحبه‌ای گفت: «بنده به عنوان نماینده مردم از گفتن برخی موارد منع شده‌ام، نباید بپرسیم عیسی شریفی امروز کجا است

عیسی شریفی که از فرماندهان دوران جنگ در نیروی هوایی سپاه بود، در دوره‌ای فرماندهی قرارگاه بازسازی نیروی هوایی سپاه پاسداران را هم بر عهده داشت.

وی مناصبی همچون معاونت لشگر ۱۴ امام حسین، معاون پشتیبانی و لجستیک کل سپاه پاسداران و معاونت لجستیک نیروی انتظامی را هم بر عهده داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *