صفحه اصلی / ایران / تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر توسط ایران در سازمان ملل

تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر توسط ایران در سازمان ملل

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۲۶ آبان) با تصویب قطعنامه‌ای نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در ایران را محکوم کرد.

باب ری، نماینده دولت کانادا در سازمان ملل متحد در توییتی نوشت: «قطعنامه [محکومیت نقض حقوق بشر] ایران در کمیته سوم مجمع عمومی با ۷۹ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۷۱ رأی ممتنع تصویب شد.»

باب ری در ادامه نوشته که پیش نویس این قطعنامه توسط کانادا پیشنهاد شده بود. او نوشت که «به کل تیم خود افتخار می‌کنیم.»

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این قطعنامه به تعداد بسیار نگران‌کننده احکام اعدام، دستگیری‌های گسترده و سیستماتیک و بازداشت‌های خودسرانه، محرومیت عمدی زندانیان از دسترسی به درمان و خدمات پزشکی، بدرفتاری با زندانیان در زندان اوین، آزار و اذیت و ارعاب مخالفان و مدافعان حقوق بشر، استفاده از شکنجه برای گرفتن اعتراف و مرگ‌های مشکوک زندانیان اشاره کرده است.

این قطعنامه علاوه بر ابراز نگرانی از اعدام‌ها، به ویژه اعدامهای زیر ۱۸ سال در ایران، از این کشور خواست اطمینان حاصل کند که هیچ‌کس در ایران تحت شکنجه، رفتار توهین‌آمیز و بی‌رحمانه، از جمله خشونت جنسی، قرار نخواهد گرفت.

در این قطعنامه تصریح شده است که اعدام افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند٬ نقض کنوانسیون بین المللی حقوق کودک است.

علاوه بر این، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل از حکومت ایران خواست روند گسترده دستگیری و بازداشت‌های خودسرانه را متوقف کرده و افرادی را که به دلیل اعمال حقوق و آزادی‌های بنیادین خود، از جمله شرکت در اعتراضات، بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

این قطعنامه همچنین از ایران خواست احکام سنگین، از جمله اعدام و تبعیدهای طولانی مدت را که علیه معترضان بازداشت شده صادر شده است تغییر دهد و به آزار مدافعان حقوق بشر، معترضان و خانواده‌های آنان، روزنامه‌نگاران و افرادی که با سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل همکاری می‌کنند، پایان دهد.

قطعنامه کمیته سوم همچنین از جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا استفاده گسترده و سیستماتیک از بازداشت‌های خودسرانه و زندانی کردن را متوقف کرده و کلیه افرادی را که به دلیل استفاده از حق آزادی‌های اساسی خود بازداشت شده‌اند، از جمله افرادی که صرفاً به دلیل مشارکت در تظاهرات مسالمت آمیز بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

در این قطعنامه به بازداشت شدگان در اعتراضات مسالمت آمیز دیماه ۱۳۹۸ و آبان ۱۳۹۹ اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *