صفحه اصلی / ایران / دستگیری دو ایرانی مظنون به تدارک عملیات تروریستی در آرژانتین

دستگیری دو ایرانی مظنون به تدارک عملیات تروریستی در آرژانتین

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه در بوینس آیرس، پلیس آرژانتین یک زن و یک مرد ایرانی را که با پاسپورت های تقلبی اسرائیلی وارد بوینس آیرس شدند دستگیر کرده است. خبرنگار رادیو بین المللی فرانسه تصریح می کند که دستگیری این دو همزمان است با بیست و هفتمین سالگرد عملیات خونین تروریستی علیه سفارت اسرائیل در آرژانتین که به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده میشود.

خبرنگار ار.اف.ای اضافه کرده است که پاسپورت های این دو ایرانی از یک زوج اسرائیلی ربوده شدند. به گزارش پلیس آرژانتین، این دو ایرانی موفق شدند پس از عبور از مرز طی شش روز سه بار هتل محل اقامت خود را تغییر بدهند و عاقبت پیش از بیست و هفتمین سالگرد عملیات خونین تروریستی علیه سفارت اسرائیل در بوینس آیرس دستگیر بشوند. در این عملیات تروریستی که در سال ١٩٩٢ صورت گرفت ۲۹ نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

دو ایرانی دستگیرشده گفته اند که آنان عکاس بوده و از رژیم اسلامی ایران گریخته اند. اما، پلیس موفق شده دو تلفن همراه و دو پاسپورت جعلی دیگر را در وسایل آنان پیدا کند که به وسیله شان متهمان اروپا را از طریق مادرید ترک و از شماری از کشورها نیز عبور کرده‌اند.

همزمانی ورود غیرقانونی این دو ایرانی به آرژانتین با بیست و هفتمین سالگرد انفجار تروریستی علیه سفارت اسرائیل در بوینس آیرس این ظن را تقویت کرده که دستگیرشدگان در تدارک عملیات تروریستی جدیدی بوده‌اند.

در هجدهم ژوئیه ١٩٩۴ جمهوری اسلامی ایران متهم به طرح ریزی و اجرای یک عملیات خونین تروریستی دیگر علیه مرکز همیاری یهودیان آرژانتین شد که در نتیجۀ آن صدها نفر از یهودیان آرژانتینی کشته و زخمی شدند. دولت آرژانتین عالیترین مقامات وقت جمهوری اسلامی ایران از جمله علی خامنه ای، علی اکبر هاشمی رفسنجانی، محسن رضایی، علی اکبر ولایتی، احمد وحیدی، فرماندۀ وقت سپاه قدس، را متهم به دست داشتن در این سوءقصد کرد و احکام جلب بین المللی آنان را صادر نمود. دولت آرژانتین پس از انجام تحقیقات مفصل اعلام کرد که نقشۀ این سوءقصد تررویستی در تهران کشیده شد و توسط رهبر وقت نظامی حزب‌الله لبنان، عماد مغنیه، به اجرا گذاشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *