پنجشنبه - ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
تازه ها:
صفحه اصلی / ایران / محرومیت ایران از حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

محرومیت ایران از حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با ارسال نامه ای به ولكان بوزكیر، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، ایران و جمهوری آفریقای مرکزی را از حق رأی در این مجمع جهانی کشورها محروم کرد.

در این نامه آمده است: “در حال حاضر ، پنج كشور عضو سازمان ملل مطابق با مفاد ماده ۱۹ منشور سازمان ملل متحد بدهی معوقه دارند.”

طبق ماده ۱۹، اگر یک عضو سازمان ملل متحد در پرداخت حق عضویت خود، بدهی معوقه به میزان بیشتر از حق عضویت دو سال کامل داشته باشد، از حق رای در مجمع عمومی این سازمان محروم می شود.

با این وجود ، اگر مجمع عمومی تشخیص دهد که تاخیر در پرداخت حق عضویت به دلیل شرایطی خارج از کنترل یک کشور باشد ، ممکن است به این کشور اجازه رأی دادن بدهد.

در این نامه، لیست بدهکاران شامل پنج کشور جمهوری آفریقای مرکزی، ایران، سائوتومه و پرینسیپ، کومور و سومالی است اما با این وجود، مجمع عمومی تصمیم گرفت سه کشور آخر را تا پایان این اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل رأی دهند.

پس از پرداخت بدهی، دولت بدهکار حق رأی خود را دوباره بدست می آورد. طبق نامه گوترش برای احیای حق رأی ، ایران ۱۶،۲۵۱،۲۹۸ دلار و جمهوری آفریقای مرکزی ۲۹،۳۹۵ دلار به بودجه سازمان ملل متحد بپردازند.

ایران پیشتر از سازمان ملل خواسته بود که به دلیل تحریم‌های ایاات متحده این امکان را داشته باشد تا حق عضویت خود را به ارزی به غیر دلار آمریکا پرداخت کند. این در خواست ایران در سال ۲۰۱۹ با موافقت دبیر کل سازمان ملل مواجه شد و مقرر شد تا ایران بدهی ۱۶ میلیون و ۴۴ هزار و ۶۱۹ دلاری خود را بر پایه ارز دیگری پرداخت کند ولی مطابق اعلام اخیر سازمان ملل این رقم تا پایان سال ۲۰۲۰ پرداخت نشده است.

در حال حاضر، ایالات متحده با ۲۲ درصد بیشترین سهم را در تامین بودجه سازمان ملل دارد. بعد از این کشور، چین با سهم ۱۲ درصدی در جایگاه دوم قرار دارد.

بودجه مصوب مجموع عمومی سازمان ملل که در سال ۲۰۲۱ کمی بیش از ۳.۲ میلیارد دلار است، از دو طریق حق عضویت اجباری و مشارکت داوطلبانه تأمین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *