پنجشنبه - ۳ مهر ۱۳۹۹
صفحه اصلی / ایران / مخالفت با مرخصی درمانی ماشاالله پسرکهن، شهروند یهودی علیرغم بیماری قلبی

مخالفت با مرخصی درمانی ماشاالله پسرکهن، شهروند یهودی علیرغم بیماری قلبی

ماشاالله پسرکهن، شهروند یهودی سالخورده که دوران محکومیت ۳ ساله خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند، با وجود بیماری قلبی و علیرغم پیگیری‌های متوالی از امکان مرخصی و درمان محروم است. وی همچنین مطابق بخشنامه اخیر قوه قضاییه مشمول مرخصی یک ماهه در دوران شیوع کرونا است اما با اعزام وی به مرخصی مخالفت شده است.

به گزارش گاماج به نقل از خبرگزاری هرانا، ماشاالله پسرکهن، شهروند یهودی محبوس در زندان تهران بزرگ با وجود بیماری قلبی و علیرغم پیگیری‌های متوالی از امکان مرخصی و درمان محروم است.

یک منبع مطلع از وضعیت این شهروند یهودی در این خصوص به هرانا گفت: «آقای پسرکهن از بیماری قلبی رنج می‌برد و از مدت‌ها قبل درخواست اعزام به مرخصی استعلاجی جهت انجام عمل جراحی داده اما مسئولان زندان به این خواسته او بی‌توجه بوده‌اند. از سوی دیگر در شرایطی که با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضاییه مشمول مرخصی یک ماهه در دوران شیوع کرونا نیز خواهند شد با مرخصی وی مخالفت شده است. البته باید این را هم گفت که در این شرایط بحرانی با تمامی زندانیان عقیدتی با تبعیض برخورد می‌شود و مسئولان تنها به زندانیان جرائم عادی مرخصی داده‌اند.»

ماشاالله پسرکهن در تاریخ ۵ مهرماه ۹۶ پس از دیدار با خانواده خود در کشور اسرائیل و بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و یک هفته پس از آن با پایان مراحل بازجویی آزاد شد.

آقای پسرکهن در بهار سال ۹۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت اتهام “ورود به کشور اسرائیل” به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی بابایی عینا تائید شد.
وی که با قید وثیقه آزاد بود در تاریخ ۲ خردادماه ۹۸، اطراف آرامستان خلدبرین یزد در منزل شخصی خود توسط مامورین امنیتی بازداشت و جهت اجرای حکم به شعبه اجرای احکام دادسرای اوین در تهران منتقل شد. پیش از بازداشت هیچ حکمی به این شهروند کلیمی ابلاغ نشده بود و آقای پسرکهن صرفا پس از بازداشت از محکومیت خود مطلع شد.

آقای پسرکهن که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کرد، در فروردین ماه ۹۹ پس از بازگشت از مرخصی و معرفی خود به زندان اوین، به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

او پیشتر در بهمن ماه ۹۸ طی نامه‌ای در تشریح وضعیت خود گفته بود: “فردی یهودی، تنها و غمگین در بند هستم. همه موها و ریش‌هایم سفید شده است و از بیماری های گوارشی رنج می برم. دندانهایم خراب شده و غذای اینجا را نمی توانم بخورم. مرا در حالی که در حمام بودم بدون آنکه به من اخطاری دهند دستگیر کردند و با دست و چشم های بسته تحت شکنجه و بازجویی قرار دادند. بعد از دو روز مرا تحت الحفظ با دستبند و چشم بند به زندان اوین آوردند”.

این شهروند ۶۰ ساله که از بیماری‌های دیگری ازجمله بیماری های گوارشی، اعصاب و ضعف شدید در بینایی رنج می برد و از رسیدگی پزشکی در زندان محروم مانده است، در خصوص وضعیت جسمانی خود در این نامه می گوید: “در زندان دچار مشکلات بسیاری شدم. همه شب در کابوس هستم. هیچ امیدی به آینده زندگی‌ام ندارم و رنج های زیادی را تحمل می کنم. به علت کابوس و خیالات نمی‌توانم از غذاهای زندان استفاده کنم و به همین دلیل همه توان خود را از دست داده‌ام. شماره چشمم بالاتر رفته و توان بالا رفتن از پله های بند را ندارم”.

ماشاالله پسرکهن، فرزند ابراهیم متولد ۲۶ تیر ۱۳۳۹ متاهل و پدر ۳ فرزند است. وی پیش از بازداشت به شغل پارچه فروشی در شهر یزد اشتغال داشته است.

مجلس شورای اسلامی در آبان سال ۹۰ طرح تشدید مجازات سفر به اسرائیل را تصویب کرد. بر اساس این مصوبه ، هر ایرانی که به اسرائیل سفر کند به حبس «از دو تا پنج سال» محکوم شده و «از سه تا پنج سال» نیز از داشتن گذرنامه محروم می‌شود.

لازم به یادآوری است در حالی طبق قوانین ایران سفر به اسرائیل جرم محسوب می شود که یهودیان ایران علاوه بر تعلقات مذهبی به این خطه، به دلیل موج بزرگ مهاجرت یهودیان پس از انقلاب به این کشور دارای روابط خانوادگی و فامیلی هستند و تردد آنها به این کشور با اهداف مذهبی یا خانوادگی امری معمول است که در سایه سیاست های خارجی حکومت ایران با نگاههای امنیتی همراه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *