صفحه اصلی / ایران / نماینده اورمیه: طرح «تدریس زبان مادری دو ساعت در هفته» برای تمامی استان هاست

نماینده اورمیه: طرح «تدریس زبان مادری دو ساعت در هفته» برای تمامی استان هاست

نماینده اورمیه «طرح تدریس زبان مادری دو ساعت در هفته» را گشایشی در این زمینه خواند و گفت: «این برنامه تنها محدود به استان آذربایجان شرقی نیست بلکه شامل تمامی استانهای کشور است.»

هادی بهادری به «انجمن آذربایجان» گفت: «موضوع تدریس زبان مادری را بنده شخصا در دوره تصدی آقای بطحایی بر وزارت آموزش و پرورش به صورت مداوم پیگیری کردم و در نهایت طی جلسه ای که با حضور تعدادی از نمایندگان و وزیر آموزش و پرورش وقت برگزار شد آقای بطحایی نهایتا قول اجرای این طرح را دادند که فایل این جلسه در کانال شخصی بنده موجود است.»

بهادری افزود: «در برنامه ای که آقای بطحایی قول آن را داده بود تدریس زبان مادری برای ۲ ساعت در هفته اعلام شد و این موضوع در آن جلسه استارت خورد. براساس این طرح وزارتخانه اجازه داده است تا زبان های اقوام مختلف ایرانی در استان ها تدریس شود و این برنامه نه محدود به یک استان بلکه شامل تمامی استان های کشور است.»

او گفت: «وزارت آموزش و پروش بعدا نامه ای برای من ارسال کرده بود که در آن قید شده بود باید کتاب های استاندارد برای تدریس زبان ها تدوین شود، و ما فاقد کتاب های استاندارد در این زمینه هستیم.»

نماینده اورمیه افزود: «ما هم پیگیر این قضیه شدیم و خوشبختانه اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان ۵ جلد کتاب تُرکی به منظور تدریس در مدارس تهیه و تدوین کرده بود. ما اعلام کردیم که همین ۵ جلد برای آموزش زبان ما مناسب است. در کمیسیون آموزش مجلس هم آقای میرزاده این کتاب ها را که آقای حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا آورده بودند ملاحظه کردند و بهانه نبود کتاب استاندارد نیز رفع شد. و اکنون کتاب های مرجع برای تدریس زبان تُرکی در مدارس ایران وجود دارند.»

بهادری درباره اجرای طرح پایلوت تدریس زبان تُرکی در مدارس تبریز گفت: «خوشبختانه در استان آذربایجان شرقی خود استاندار شخصا به این مساله ورود کرده اند. هر چند این طرح به صورت پایلوت و در حد یک ساعت اجرا خواهد شد، اما همین طرح پایلوت خود گشایشی در این زمینه است.»

نماینده اورمیه افزود: «ولی در استان آذربایجان غربی تاکنون نه استاندار و نه مدیرکل آموزش و پرورش استان هنوز پای کار نیامده اند. از طرف دیگر کُردهای ساکن استان نیز در مورد تدریس زبان مادری خود در استان ابراز تمایل کرده بودند و ما هم مشکلی با تدریس زبان آنان در مدارس شهرهایی همچون مهاباد و غیره نداریم. این حق طبیعی آن هاست که زبان مادری خود را بخوانند. ولی چون زبان معیار کردی در بین خود کُردها وجود ندارد نتیجه گیری از این بحث دشوار خواهد بود.»

نماینده اورمیه گفت: «در تلاش هستیم تا موضوع تدریس زبان تُرکی در اورمیه نیز حداقل به صورت پایلوت اجرا شود که بنده شخصا قول آن را از وزیر آموزش و پرورش قبلی گرفته بودم و با وزیر جدید نیز این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.»

فعالین آذربایجانی «طرح تدریس زبان مادری دو ساعت در هفته» را تلاش دولت ایران برای تحریف افکار عمومی آذربایجان و توطئه ای برای سرباز زدن از حق «آموزش به زبان مادری» در مدارس کشور می دانند.

در ایران ۴۰ میلیون شهروند ترک از حق آموزش به زبان مادری، حق داشتن تلویزیون سراسری به زبان ترکی، حق داشتن روزنامه ترکی سراسری و بسیاری از حقوق اولیه خود محروم اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *