شنبه - ۲۳ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / ایران / کشته و زخمی شدن چهار عضو سپاه در درگیری در سراوان بلوچستان

کشته و زخمی شدن چهار عضو سپاه در درگیری در سراوان بلوچستان

نیروی قدس سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که دو تن از نیروهای آن در منطقه مرزی سراوان و نزدیک مرز پاکستان در جریان یک درگیری کشته شده‌اند. دو نفر دیگر از اعضای سپاه نیز زخمی شده‌اند.

نیروی زمینی سپاه پاسداران امروز یکشنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۸ (۲۱ ژوئیه) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دو تن از نفرات این نیرو در حوزه شهرستان سراوان و نزدیک مرز پاکستان “در درگیری با گروهک تروریستی” کشته شدند.

به گزارش ایرنا این اطلاعیه می‌گوید این درگیری شب گذشته در مرز سراوان رخ داد و یک پاسدار تکاور به نام محسن نقیبی، اهل کرمانشاه، و یک بسیجی بومی به نام عبدالخالق درازهی جان خود را از دست دادند. همچنین دو پاسدار به نام‌های محمد ثوری و شمس‌الدین بوداق زخمی شدند.

قرارگاه قدس سپاه پاسداران در اطلاعیه خود به هویت آنچه “گروهک تروریستی” نامیده اشاره‌ای نکرده است.

شهرستان سراوان در ۳۳۵ کیلومتری جنوب شرق زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، و در همسایگی کشور پاکستان واقع شده است.

سفیر ایران در پاکستان در مورد این حادثه تروریستی به خبرنگاران گفت: «ایران و پاکستان دارای روابط خوبی هستند ولی متاسفانه برخی از طرف‌های سومی که از این حسن روابط و تعاملات دو جانبه بین ایران و پاکستان راضی نیستند با برخی از اقدامات خرابکارانه تلاش می‌کنند در این روابط خدشه ایجاد کنند.»

مناطق مرزی ایران در نزدیکی پاکستان سال‌هاست که صحنه درگیری نیروهای نظامی و انتظامی ایران با گروه‌های شبه‌نظامی است که بیشتر آنها شبه‌نظامیان بلوچ هستند. “جندالله” مهمترین گروه شبه‌نظامی بلوچ است که در سیستان و بلوچستان ایران فعالیت دارد. عبدالمالک ریگی شناخته‌شده‌ترین رهبر این گروه بود که در سال ۱۳۸۸ بازداشت و چند ماه بعد اعدام شد.

این درگیری در طرف پاکستان نیز وجود دارد و مهمترین گروه شبه‌نظامی بلوچ فعال در مناطق غربی پاکستان، “ارتش رهایی‌بخش بلوچستان” نام دارد که برای استقلال بلوچستان به عملیات مسلحانه دست می‌زند. این گروه از سوی بسیاری از کشورهای جهان به عنوان “گروه تروریستی” طبقه‌بندی شده است.
لازم به ذکر است٬ در سال ۲۰۱۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان نیروی تروریستی شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *