جمعه - ۸ مرداد ۱۴۰۰
تازه ها:
صفحه اصلی / مقالات / خودآگاهی تاریخی در اندیشه فتحعلی‌شاه قاجار و رضا پهلوی- محمد رحمانی فر

خودآگاهی تاریخی در اندیشه فتحعلی‌شاه قاجار و رضا پهلوی- محمد رحمانی فر

تاریخ‌نگاری ایرانی مخصوصاً از دوران پهلوی به بعد، همواره سعی کرده با تمسک به برخی ناکامی‌های دوران قاجار، بدون اندیشه‌ورزی آگاهانه و عالمانه و بدون پرداختن به تمامی علل و زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی این ناکامی‌ها، مسؤولیت تمامی ناکامی‌های مزبور را به پای شاهان قاجار بنویسد!

چهره‌ای که تاریخ‌نگاری ایرانی از پادشاهان قاجار مخصوصاً از فتحعلی‌شاه به تصویر کشیده، چهره افرادی است خوش‌گذران و بی‌اطلاع از اوضاع زمانه! تاریخ‌نگاری ایرانی از قدرت تکرار دروغ آگاه بود و می‌دانست که حتی غیر قابل قبول‌ترین دروغ‌ها هم در صورت تکرار مکرر به صورت امری انکارناپذیر جلوه خواهد نمود. در واقع، رمز موفیقت تاریخ‌نگاری ایرانی هم در همین جادوی تکرار دروغ نهفته بود!

لکن، با رشد خودآگاهی تورک‌های این سرزمین و مراجعه به منابع دست اول تاریخی، دروغ‌های پان‌فارسیسم یک به یک افشا شد. کما اینکه ما امروز می‌دانیم فتحعلی‌شاه قاجار نه تنها در عرصه شجاعت و شرکت مستقیم در نبردهای گوناگون که اتفاقاً جز در مورد جنگ‌های روس و قاجار در تمامی نبردهای دیگر پیروز میدان بود، بلکه در عرصه آگاهی از اوضاع زمانه نیز یک سر و گردن از شاهان و البته شاهزاده ناکام پهلوی بالاتر بود!

بد نیست بدانیم که مرجع مستقیم کامل‌ترین گزارشی که چه در منابع داخلی و چه در منابع خارجی در خصوص تبار دودمان قاجار ثبت شده، روایت شخص فتحعلی‌شاه قاجار بوده‌است. بد نیست بدانیم که به خاطر آگاهی فتحعلی‌شاه از وضعیت اقتصادی و توان نظامی کشور خویش و روسیه، وی مخالف سرسخت آغاز دوره دوم جنگ‌های روس و قاجار بود و هرچند نتوانست در برابر فشار و فتاوی مراجع تقلید کاری از پیش ببرد ولی لاأقل پس از ماجرای قتل گریبایدوف که با هدف آغاز دوره سوم جنگ‌های مزبور طراحی شده‌بود، قاطعانه در برابر این امر ایستادگی کرد.

بد نیست بدانیم که فتحعلی‌شاه یکی از بنیان‌های مشروعیت حکومت خویش را بر احیای قلمرو سرزمینی صفویه بنا نهاده‌بود و شناخت کاملی از سرزمینی که بر آن حکم می‌راند و سرزمین‌هایی که به زعم وی می‌بایست تحت حکومت وی درآیند، داشت (هرچند بنا به دلایل متعدد تاریخی این امر امکان‌پذیر نشد).

بد نیست بدانیم که شاهزاده ناکام پهلوی اخیراً اقدام به بازنشر ویدیویی کرده که همچون دیگر مواضع وی، بیانگر میزان بی‌اطلاعی وی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، تاریخی و سیاسی می‌باشد! نامبرده در این ویدئو اظهار می‌نماید: “اگر ترکمنچای نبود ما هنوز سمرقند و بخارا را می‌داشتیم”!!! فاجعه‌بارتر اینکه، به تصریح صفحه توئیتر این شاهزاده ناکام، ویدئوی مزبور مربوط به سه سال پیش می‌باشد، یعنی با گذشت سه سال از انتشار این افتضاح کودکانه تاریخی، نه خود شاهزاده! و نه مشاوران و حامیان بی‌سوادش متوجه این گاف بزرگ تاریخی نشده‌اند تا مانع انتشار مجدد این بی‌آبرویی بزرگ بشوند!

منبع: صفحه فیسبوکی آقای رحمانی فر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *