چهارشنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آذربایجان / ادامه فشار به «سالار سرکشی» با وجود اخراج از دانشگاه مراغه

ادامه فشار به «سالار سرکشی» با وجود اخراج از دانشگاه مراغه

«سالار سرکشی» با وجود اخراج از دانشگاه مراغه به دلیل جمع آوری امضا برای راه اندازی «رشته زبان ترکی و ادبیات ترکی»، همچنان تحت فشار حراست و کمیته انضباطی دانشگاه قرار دارد.

این دانشجوی آذربایجانی با انتشار توییتی در این باره نوشت: «نزدیک به سه ماه از درخواست ارائه کد رشته زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی، با امضا ۹۲۵ نفر از دانشجویان دانشگاه مراغه می گذرد. من هم بعد از تهدیدهای حراست دانشگاه که قصد اخراج از دانشگاه بنده را داشتند، یک هفته قبل از دانشگاه تسویه کردم.

به طرز عجیبی سه روز قبل از دانشگاه با من تماس گرفتند و به کمیته انضباطی احضار کردند. عملکرد مسئولین دانشگاه هیچ دلیل منطقی ندارد. کسی که از دانشگاه به کل تسویه کرده با استناد به کدام قانون به کمیته انضباطی احضار می شود.»

لازم به ذکر است در دوم اسفندماه ۹۷، همزمان با روز «جهانی زبان مادری»، ۹۲۵ دانشجوی ترک دانشگاه مراغه با امضای طوماری خواستار ارائه «رشته زبان و ادبیات ترکی» در این دانشگاه شدند.

این درخواست به همراه امضاهای دانشجویان به دفتر ریاست دانشگاه تحویل گردید و مقرر شد، از طریق ریاست دانشگاه به شورای دانشکده انسانی ارجاع داده شود تا بعد از طرح در شورا نسبت به ارائه این کد رشته از طریق وزارت علوم اقدام شود.

اما مسئولان دانشگاه مراغه نه تنها از این کار ممانعت کردند بله متولیان جمع آوری این امضاها را تحت پیگرد قرار دادند.

رئیس حراست دانشگاه مراغه، کارت دانشجویی «سالار سرکشی» را ضبط کرد و به وی دستور داد طی ۲۴ ساعت تسویه حساب نماید. حراست تهدید کرد در صورت عدم تسویه، حکم اخراج وی صادر خواهد شد. در نتیجه این فشارها، «سالار سرکشی» با دانشگاه تسویه کرد.

طبق اصل ١۵ قانون اساسی ایران، «تدریس زبان های قومی در مدارس در کنار زبان فارسی» آزاد می باشد اما مسئولان ایران به بهانه های واهی، تاکنون مانع اجرایی شدن این اصل شده اند و ۴۰ میلیون شهروند ترک در ایران از حق تحصیل به زبان مادری شان محروم می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *