یکشنبه - ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اصلی / آذربایجان / انعکاس خبر محکومیت فعال ملی آذربایجان؛ «علیرضا فرشی» در رسانه‌های معتبر ترکیه

انعکاس خبر محکومیت فعال ملی آذربایجان؛ «علیرضا فرشی» در رسانه‌های معتبر ترکیه

رسانه های معتبر و پرمخاطب ترکیه از جمله بخش فارسی و ترکی(تورکی) خبرگزاری آنادولو خبر محکومیت فعال ملی آزربایجان(آذربایجان)جنوبی؛ «علیرضا فرشی» را پوشش دادند.

در پی محکومیت علیرضا فرشی فعال ملی مدنی آزربایجان جنوبی ساکن تهران به ۵۰ ماه حبس تعزیری و کار اجباری در بخش بازیافت شهرداری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ایمان افشاری، در رسانه های معتبر و پرمخاطب ترکیه ازجمله بخش فارسی و تورکی خبرگزاری آنادولو به انعکاس این خبر پرداخته اند.

این فعال مطالبه‌ گر تحصیل به زبان مادری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» مصداق ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» مصداق ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به ۸ ماه حبس تعزیری و بدلیل داشتن سابقه کیفری و لزوم تخصیص مجازات تکمیلی به ۲سال محرومیت از عضویت در دستجات و احزاب و گروهها و ۲ ماه بمدت ۴ ساعت در روز به کار در بخش بازیافت شهرداری شهر تهران محکوم گردیده است.

علیرضا فرشی در ارتباط با این‌پرونده روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ توسط مامورین لباس شخصی در محل کار خویش واقع در تهران دستگیر شده بود که با قرار وثیقه آزاد گردید و سپس واحد اجرای احکام شهرستان بهارستان با بازداشت علیرضا فرشی، بهنام شیخی و حمید منافی در ۳۱ تیرماه سال جاری نسبت به اجرای حکم قطعی ۲سال حبس در خصوص بزرگداشت روز جهانی زبان مادری اقدام و کماکان علیرضا فرشی بدون اعطای مرخصی در زندان تهران بزرگ در حال سپری ایام محکومیت می باشد.

آقای مهندس فرشی فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر ازدانشگاه صنعتی شریف می باشد. ایشان بارها سابقه بازداشت بعلت فعالیت های مدنی خود از جمله تاسیس کتابخانه به زبان تورکی آزربایجانی در روستاهای دورافتاده آزربایجان و ایجاد کمپین های حمایتی برای تدریس به زبان مادری را دارند و تاکنون علی رغم شیوع کرونا در زندانهای ایران به مرخصی اعزام نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *