شنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلی / آذربایجان / اورمیه: برگزاری دادگاه تجدید نظر سه فعال آذربایجانی + تصویر متن دفاعیات

اورمیه: برگزاری دادگاه تجدید نظر سه فعال آذربایجانی + تصویر متن دفاعیات

دادگاه تجدید نظر فعالین ملی مدنی آذربایجان جنوبی، «اولدوز قاسمی، امیرستاری و جواد احمدی یئکانلی» سه فعال حقوق ترک که در دادگاه بدوی حکم برائت گرفته ولی با اعتراض معاون دادستان روبرو شده بودند، روز چهارشنبه ۱۷مهر ۱۳۹۸در شعبه یک استان آذربایجان غربی به ریاست قاضی «نعیم محبوبی» در شهر اورمیه برگزار شد.

در این دادگاه که امیر ستاری زندانی سیاسی محبوس در زندان تبریز به جهت ممانعت مسئولین زندان از حضور جهت دفاع بازمانده بود، قاضی پرونده از پذیرش لایحه‌ دفاعی و اعتراضی خانم قاسمی و آقای احمدی که هر دو به زبان ترکی تنظیم شده بود، امتنا کرده است.

قاضی محبوبی علت این اقدام را رسمی بودن مکاتبات در ایران به زبان فارسی عنوان کرده است.

در این دادگاه همچنین صورتجلسه دادگاه بدوی که در آن از خانم قاسمی به عنوان فرزند شهید و از آقای احمدی به فرزند ایثارگر یاد شده بود با درخواست این دو فعال آذربایجانی تصحیح و از قاضی رسیدگی خواسته شد تا بدون لحاظ چنین مواردی و صرفا نسبت به اتهامات انتسابی در پرونده حکم صادر شود.

قاسمی، ستاری و احمدی یئکانلی خرداد ماه ۹۶ و همزمان با یازدهمین سالگرد کشته‌شدگان ( شهدای) سولدوز مرتبط با قیام سراسری آذربایجان در سال ۸۵، پس از حضور در مراسم یادبود جانباخته‌گان این شهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با قید وثیقه بطور موقت آزاد شدند.

‌دستگیرشدگان در پلیس امنیت و آگاهی سولدوز مورد بدرفتاری و شکنجه نیروهای انتظامی-امنیتی این مرکز قرار گرفته بودند که طرح این موضع توسط فعالین دستگیرشده، هیچگاه مورد پیگرد از سوی مقامات قضایی این شهر قرار نگرفت.

از سال‌گذشته موج جدیدی از بازداشتهای گسترده فعالین ترک آغاز شده و صدور احکام سنگین بر علیه فعالین دستگیر شده در دستور کار قرار گرفته است. همچنین در این مدت مراکز مجوزدار فرهنگی تعطیل، چندین رسانه قانونی توقیف و صدها فعال آذربایجانی احضار، بازجویی و مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *