چهارشنبه - ۲ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آذربایجان / «عباس لسانی» به دادگاه منتقل نشد؛ دادگاه تجدید نظر «غیابی» تشکیل جلسه داد

«عباس لسانی» به دادگاه منتقل نشد؛ دادگاه تجدید نظر «غیابی» تشکیل جلسه داد

با کارشکنی مسئولان ایران از حضور «عباس لسانی» در دادگاه تجدیدنظر ممانعت شد و دادگاه تجدیدنظر این فعال سرشناس دربند آذربایجانی بصورت «غیابی» برگزار شد.

شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان‌شرقی که چند روز پیش طی ابلاغیه‌ای عباس لسانی فعال ملی مدنی تورک آذربایجانی بازداشت شده در زندان اردبیل را احضار کرده بود، دیروز شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹٨، بصورت غیابی اقدام به محاکمه او کرد.

آقای لسانی در دادگاه بدوی به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. اتهام وی “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی موزیسین فقید آذربایجانی می باشد “.

دادگاه تجدید نظر؛ علیرغم درخواست پیشین و اعتراض فعلی «اصغر محمدی» وکیل پرونده مبنی بر الزام ابلاغ قانونی و هماهنگی برای حضور آقای لسانی در این جلسه، از پذیرش این مسئله امتنا کرده است.

احضاریه دادگاه تجدید نظر به منزل عباس لسانی و نسخه الکترونیکی آن به وکیل پرونده ارسال شده است.

بر اساس ماده ۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی: «…در صورتی که خوانده در بازداشتگاه یا زندان باشد،‌ دادخواست و اوراق دعوا به‌وسیله اداره زندان به نامبرده ابلاغ می‌شود.»

عباس لسانی از روز ۲۵ دی ماه ۹۷، پس از حضور در جلسه واخواهی به حکمی که بدون ابلاغ قانونی روند دادرسی آن طی شده بود، در شعبه ۲ انقلاب تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد.

طرح اتهامات سنگین جدید توسط دادستانی اردبیل در بازداشت اخیر لسانی، گمانه‌زنی‌ها در خصوص سناریوسازی‌ها علیه این فعال سرشناس اتنیکی در ایران را دامن زده است.

دادگاه این فعال تورک در  پرونده اردبیل نیز ۱۹ اسفندماه ۹۷، در دادسرای عمومی و انقلاب این شهر برگزار شده است.

عباس لسانی در بیش از دو دهه اخیر از فعالیتهای خود که با عدم خشونت همراه بوده، همواره  متحمل بازداشت، شکنجه، تبعید و حبس‌های بلند مدت گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *