شنبه - ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلی / آذربایجان / گزارش تصویری از مراسم ۶۵-مین سالگرد درگذشت بنیان‌گذار «جمهوری دموکراتیک آذربایجان» در آنکارا

گزارش تصویری از مراسم ۶۵-مین سالگرد درگذشت بنیان‌گذار «جمهوری دموکراتیک آذربایجان» در آنکارا

امروز جمعه؛ (۱۶ اسفند – ۶ مارس) مصادف است با ۶۵-مین سالگرد درگذشت معمار استقلال آذربایجان و اولین جمهوری دموکراتیک در جهان شرق، محمدامین رسول‌زاده، است.

امروز مراسم ۶۵-مین سالگرد درگذشت «محمدامین رسول‌زاده» با حضور نوه ایشان؛ «رئیس رسول‌زاده»، و همچنین حضور «جمیل اونال»؛ رئیس مرکز فرهنگی آذربایجان و حضور فعالان ملی مدنی آذربایجان جنوبی و جمعی از مهمانان از آذربایجان‌شمالی در آنکارا در آرامگاه «محمدامین رسول‌زاده» برگزار شد.

به گزارش گاماج به نقل از گوناز تی وی، این مراسم در ۶ مارس ۲۰۲۰ در ساعت ۱۲ ظهر به‌وقت آنکارا، در آرامگاه عصری آنکارا، با گل‌باران کردن مزار رهبر بزرگ جهان ترک و تمامی آذربایجانیان جهان، «محمدامین رسول‌زاده» برگزار شد.

همچنین مزار مؤسس اولین جمهوری دموکراتیک در جهان شرق مسلمان، با پرچم آذربایجان، ترکیه مزین شد. بزرگ‌مردی که به رهبری وی در سال ۱۹۱۸ جمهوری مستقل دموکراتیک آذربایجان به مرکزیت گنجه در آذربایجان شمالی تأسیس شد.

حاضرین بعدازاین مراسم؛ مزار «آتاتورک» را نیز زیارت نمودند و امروز ساعت ۱۴:۳۰ به‌وقت آنکارا یک نشست در این رابطه با حضور مهمانان گرامی در «مرکز فرهنگی آذربایجان» برگزاری خواهد شد.

محمدامین رسول‌زاده در ۳۱ ژانویه ۱۸۸۴ در روستای «نوخانی» از توابع باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شمالی، چشم به جهان گشود. وی از آغاز دوران نوجوانی وارد عرصه سیاست شد.

رسول‌زاده سوسیال‌دموکرات سکولار و از پیشگامان مبارزه با دسپوتیسم تزاری محسوب می‌شود. هدف و خط‌مشی اصلی رسول‌زاده «آزادی انسان‌ها» و «استقلال ملت‌ها » بود. تا اینکه اولین جمهوری دموکراتیک در جهان شرق مسلمان را برای ملت آذربایجان به ارمغان آورد.

از محمدامین رسول‌زاده به‌عنوان مغز متفکر جهان شرق نیز نام‌برده می‌شود. وی شناخت و مطالعات عمیقی در خصوص آذربایجان جنوبی داشت. مقوله آذربایجان جنوبی جایگاه ویژه‌ای در نوشته‌های رسول‌زاده دارد.

رسول‌زاده خدمات ارزنده‌ای در خصوص تحقق آرمان استقلال ملت آذربایجان، احیای ساختار دولت ملی بر پایه سابقه تاریخی کشورداری آذربایجان و گسترش وسیع اندیشه استقلال ملی داشته است.

محمدامین رسول‌زاده در روز ۲۸ می ۱۹۱۸ (۶ خرداد ۱۲۹۷)، با تأسیس جمهوری آذربایجان، یکی از شکوهمندترین صفحات تاریخ کشورداری آذربایجان را رقم زدند. در آن روز تمامی ایستگاه‌های رادیویی و روزنامه‌های کشورهای جهان، خبر اعلام استقلال آذربایجان را به جهانیان مخابره نمودند.

بدین ترتیب ملت آذربایجان نه‌تنها در جهان ترک، بلکه در میان تمامی ملت‌های مسلمان مشرق زمین، برای اولین بار حکومت جمهوری تشکیل داد. این جمهوری پس از عمر ۲۳ ماهه با یورش وحشیانه روس‌ها سقوط کرد، اما بعدها توسط ائلچی بئی برپا و در سال ۱۹۹۱ مجدداً اعلام استقلال کرد.

رسول‌زاده در ميان شخصیت‌های آذربايجاني از وجهه بسيار بالايي برخوردار بوده و است. دكتر فريدون آدميت در كتاب «ايدئولوژي نهضت مشروطيت ايران» درباره وی چنين نوشته است: «او اندیشه‌گری است پرمايه، با ذهني فرهيخته و فكري منظم و منطقي. از مردان استوار و بافضيلت بود.»

محمدامین رسول‌زاده سرانجام در ساعت ۲۲:۵۰ شب ۶ مارس ۱۹۵۵ (۱۵ اسفند ۱۳۳۳) در آنکارا با ۳ بار سردادن ندای «آذربایجان، آذربایجان، آذربایجان!» دیده از جهان فروبست. این شخصیت بزرگ اجتماعی-سیاسی در قبرستان عصری آنکارا به خاک سپرده شد.

از جمله‌های معروف «محمدامین رسول‌زاده»: «آزادی برای تمامی‌ انسان‌های دنیا و استقلال برای تمامی‌ ملت‌های دنیا» و «پرچمی که یک‌بار برافراشته شد، دیگر فرود نخواهد آمد!» است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *