شنبه - ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلی / جهان ترک / تظاهرات ترک‌های اویغور مقیم بلژیک علیه سیاست چین در تورکستان شرقی

تظاهرات ترک‌های اویغور مقیم بلژیک علیه سیاست چین در تورکستان شرقی

انجمن اویغورها و تشکلات مردم‌نهاد ترک در بلژیک علیه سیاست ستمکارانه دولت چین در قبال مردم منطقه خودمختار سینجان که از یازده سال پیش ادامه دارد، تظاهرات برگزار کردند.

به گزارش آناتولی ترکیه، این تظاهرات مقابل ایستگاه مرکزی بروکسل صورت گرفته و حدود ۳۰۰ نفر با حمل پلاکاردهای حاوی شعارهایی همچون «آزادی برای اویغورها»، «نسل‌کشی را متوقف کنید» و «اردوگاه‌ها بازآموزی را تعطیل کنید» در آن حضور داشتند.

چند نفر از این معترضان به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی و هلند سخنرانی کردند. آن‌ها طی سخنانی تشکیل اردوگاه‌های بازآموزی را نقض حقوق بشر دانسته و اعلام کردند که حدود ۳ میلیون ترک اویغور از سوی دولت چین در این اردوگاه‌ها اجباری نگهداری می‌شوند.

عبدالمطلب عمروف، رئیس انجمن اویغورهای بلژیک طی سخنانی اظهار داشت: “آنچه ۱۱ سال پیش در ترکستان شرقی رخ داد، یک قتل‌عام بود. تا زمانی که قتل‌عام‌ها و فشارها به پایان برسد، به تظاهرات علیه اقدامات دولت پکن ادامه خواهیم داد”.

وی افزود: “به گزارش رسانه‌های چین، ۱۱ سال پیش ۱۹۷ نفر کشته و ۱۶۸۰ تن دیگر زخمی شدند. براساس اطلاعات دریافتی ما نیز ۱۰۰۰ نفر به شهادت رسیده و بیش از ۴۰۰۰ تن دیگر مصدوم شدند. ما به‌عنوان ترک‌های اویغور با برگزاری این تظاهرات‌ قتل‌عام‌های وحشتناک دولت چین را به جهانیان یادآوری می‌کنیم”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *