تازه ها:
صفحه اصلی / جهان / جایزه معتبر پزشکی آلمان برای زوج ترک موسس شرکت بایون‌‌تک

جایزه معتبر پزشکی آلمان برای زوج ترک موسس شرکت بایون‌‌تک

اوزلم توره‌چی و اوغور شاهین زوج صاحب شرکت تولید واکسن بایون‌تک به همراه متخصص بیوشیمی این شرکت جایزه پزشکی پاول الریش و لوودویگ دارم‌اشتتر سال ۲۰۲۲ آلمان را گرفتند. این جایزه یکی از معتبرترین جوایز پزشکی در آلمان است.

موسسان شرکت داروسازی و تولید واکسن بایون‌تک، زوج ترک-آلمانی اوزلم توره‌چی و اوغور شاهین، به همراه کاتالین کاریکو متخصص بیوشیمی این شرکت، جایزه معتبر پاول الریش و لوودویگ اشتتر برای سال ۲۰۲۲ را دریافت می‌کنند.

به گفته موسسه اهدای جایزه در فرانکفورت آلمان، این جایزه ۱۲۰هزار یوروبی به دلیل “توسعه و تحقیق درباره پیام‌رسان RNA به منظور اهداف پیشگیرانه و درمانی” به این سه نفر داده می‌شود.

به عقیده هیأت ژوری این جایزه، ارزش کاری که این سه نفر انجام داده‌اند تنها تولید واکسن کرونا نیست، آنها یک تکنولوژی را پایه‌گذاری کردند که “در برخی رشته‌های پزشکی می‌تواند تغییر الگو ایجاد کند”.

تولید نسبتا سریع یک واکسن موثر برای کووید ۱۹ از سوی این سه نفر نیز از طرف هیأت ژوری یک “موفقیت فوق‌العاده” دانسته شده است.

اوغور شاهین، پروفسور آلمانی ترک‌تبار و همسرش، اوزلم توره‌چی تاکنون در زمینه مبارزه با سرطان پژوهش می‌کردند و در سطح جهانی آنچنان مشهور نبودند، اما با ورود به میدان رقابت برای تولید واکسن ضد کرونا شهرتشان از مرزهای آلمان و ثروتشان هم از دو میلیارد دلار گذشته است.

این زوج ترک-آلمانی در سال ۲۰۰۸ شرکت بایون‌تک را تاسیس کردند و کاتالین کاریکو که اهل مجارستان است در سال ۲۰۱۳ به آنها پیوست.

جایزه پاول الریش و لوودویگ اشتتر در رشته تحقیقات پایه پزشکی بسیار معتبر و ارزشمند است. بسیاری از کسانی که در دهه‌های پیشین این جایزه را دریافت کردند، بعدا برنده نوبل پزشکی شدند.

این جایزه از سال ۱۹۵۲ اهدا می‌شود و زمان اهدای آن روز تولد برنده نوبل، پاول الریش در روز ۱۴ مارس است.

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *