سه شنبه - ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / جهان / چین اثربخشی ناچیز واکسن‌های خود را پذیرفت

چین اثربخشی ناچیز واکسن‌های خود را پذیرفت

پکن برای اولین مرتبه، آشکارا اذعان کرد که واکسن‌های ساخته‌شده در چین، کارایی لازم در ایجاد مصونیت علیه ویروس را ندارند. چهار نمونه واکسن چینی موجود بر پایه mRNA تولید نشده‌اند.

رسانه‌های دولتی چین به نقل از مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نوشته‌اند که باید برای حل مشکل کارایی واکسن‌های تولیدی این کشور، فکری کرد.

آقای گائو در یک کنفرانس علمی در چنگدو گفته است، حتی اگر چند نوع واکسن کرونا موجود باشد، نباید مزایای واکسن‌های ساخته شده بر پایه mRNA را نادیده گرفت. خبرگزاری فرانسه می‌نویسد چین می‌خواهد روش‌های ترکیبی و مختلف تولید واکسن را بیازماید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین (CCDC) یکی از عالی‌ترین مراجع پزشکی – دارویی در این کشور است.

تاکنون چهار نمونه واکسن در چین، فازهای مختلف بالینی را پشت سر گذاشته و مجوز ورود به بازار را گرفته‌اند اما هیچیک از آنها بر پایه فناوری mRNA ساخته نشده‌اند.

هیچ جزییاتی نیز از نتایج واکسیناسیون با این چهار نمونه یا مطالعات کلینیکی این واکسن‌ها در دسترس نیست تا بتوان اثربخشی یا عوارض احتمالی آنها نسبت به واکسن‌های دیگر سنجید.

بیش از همه، در باره واکسن سینوفارم اطلاع‌رسانی شده که مقامات چینی اثربخشی آن را ۷۹درصد اعلام کرده‌اند. سازمان جهانی بهداشت نیز این واکسن را تایید کرده است.

منبع: دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *