جمعه - ۸ اسفند ۱۳۹۹
صفحه اصلی / مقالات / آذربایجان جنوبی کجاست؟ آذربایجان جنوبی دیگر چه صیغه‌ای‌ست؟ ـ دکترعلیرضا اصغرزاده

آذربایجان جنوبی کجاست؟ آذربایجان جنوبی دیگر چه صیغه‌ای‌ست؟ ـ دکترعلیرضا اصغرزاده

دکتر علیرضا اصغرزاده، عضو هیأت دبیران انجمن، در پاسخ به پرسش “آذربایجان جنوبی کجاست؟” می‌گوید: «بگذارید این گونه به این سئوال نزدیک شویم: خراسان کجاست؟ آیا آنی است که در بیهقی و فردوسی مدنظر بوده است؟ آیا آنی است که در حافظه جمعی و فرهنگ عامه مردمان افغانستان به نوعی تعریف شده است و رواج دارد؟ و یا مکانی است در ایران کنونی که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی تبیین و تشریح شده است؟

مقوله آذربایجان نیز همچون پدیده ای است. یک آذربایجانی هست که در روایت تاریخنگاران، سفرنامه نویسان، مردم شناسان و غیره از زمان های قدیم همیشه وجود داشته است. یک آذربایجانی نیز وجود داشته است که به عنوان یک واحد مدرن سیاسی حداقل از زمان صفویه به صورت یک جغرافیای متحد (هر دو سوی ارس) موجود و مطرح بوده است. این آذربایجان یکپارچه در زمان قاجار به دو بخش تقسیم شده و بخش جنوبی آن هم در دوره پهلوی‌ها و هم در زمان حاضر شاهد چنگ اندازی‌ها و نوسانات مختلفی بوده است که فعلاً از ذکر آن‌ها خودداری می کنیم.

و اما یک آذربایجان فرهنگی نیز همواره وجود داشته است که از منظر معنوی و سمبولیک هرگز تقسیم نشده است. این آذربایجان یکپارچه و تقسیم نشده را ما در قصه‌های مادران، آواز عاشیق‌ها، بایاتی‌ها و روایت‌های مختلف مردم آذربایجان به‌روشنی می‌بینیم. همچنین، وجود اشتراکات قدرتمند زبانی، فرهنگی، مذهبی و ملی در بین مردمان دو سوی ارس به وجود یک واحد فرهنگی- معنوی تقسیم نشده و یکپارچه گواهی می‌دهد. بنابراین، هرکس می‌تواند برداشت خاصی از معنا، مفهوم، کیستی و کجایی آذربایجان داشته باشد. و لذا، سوال آذربایجان جنوبی کجاست؟ «می تواند جواب‌های مختلف و حتی متضادی داشته باشد.»

منبع: برگرفته شده از صفحه فیسبوکی سازمان مبارزه با نژادپرستی و افترا

https://www.facebook.com/aradafarsi/posts/3637527082951907

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *