پنجشنبه - ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
تازه ها:
صفحه اصلی / مقالات / هویت جعلی ایرانی یا هویت فارسی؟! – ائلچین حاتمی

هویت جعلی ایرانی یا هویت فارسی؟! – ائلچین حاتمی

بیش از ۹۰ سال است که زبان و فرهنگ فارسی با توسط به قوه قهریه توسط حاکمیت های وقت پان فارسیست برای سایر ملل ساکن در منطقه جغرافیایی موسوم به ایران تحمیل شده است. تحمیل این زبان و فرهنگ بطور سیستماتیک توسط ارگان های دولتی و نهادهای غیر دولتی تحت نظارت حاکمیت ها تا کنون ادامه داشته است.

حالا مشکل اینجاست که سازمان های دولتی و غیر دولتی، مقامات رسمی، روشنفکران، روزنامه نگاران اعم از منتقد و یا نزدیک به حاکمیت، دانشگاهیان و اکثر فعالین در حوزه های مختلف اعم از فرهنگ، سیاست، جامعه، تاریخ، اقتصاد و… تاکنون سعی کرده اند هویت فارسی را تحت عنوان هویت ایرانی برای سایر شهروندان غیرفارس، اعم از ترک، کرد، عرب، بلوچ، لر و … تحمیل نمایند.

بیشتر مقامات و فعالین رسانه ای فارس همواره مدعی شده اند که زبان فارسی رمز و عنصر اصلی هویت ملی ایرانیان است. این درحالی است که اکثریت جمعیت این جغرافیا را غیرفارس ها تشکیل می دهند.

سالانه میلیاردها دلار صرف ترویج و گسترش زبان فارسی و تحمیل آن به سایر ملل غیرفارس می شود. در حالیکه این زبان ممکن است عنصر اصلی هویت فارسی باشد و این زبان ربطی به فرهنگ و هویت ملل غیر فارس تحت استعمار داخلی در ایران ندارد.

هویت ملی به معنای احساس تعلق و وفاداری هویت ملی به معنای احساس تعلق و وفاداری به عناصر و نمادهای مشترک در اجتماع ملی در جغرافیایی است که وطن نامیده می شود. مهمترین عناصر و نمادهای ملی که سبب شناسایی و تمایز می شوند، عبارتند از : «سرزمین، دین و آئین، آداب و مناسک، تاریخ، زبان و ادبیات، مردم و جغرافیاست. در درون یک جامعه اتنیکی میزان تعلق و وفاداری اعضاء به هر یک از عناصر و نمادهای مذکور، شدت احساس هویت ملی آنها را مشخص می سازد.

دولت ایران سعی می کند با تعریف کاذب از هویت ایرانی و ترویج آن و با تلاش گسترده برای تشدید وفاداری بر آن با استفاده از روش های پوپولیستی، آسمیلاسیون زبانی، نسل کشی فرهنگی و هویتی و استعمار اقتصادی و سیاسی سایر ملل غیر فارس را در زیر این تلقی هدفمند پنهان سازد.

در دوره جمهوری اسلامی ایران این تلقی نژادپرستانه از هویت کاذب ایرانی از شخص اول حکومت یعنی علی خامنه ای شروع می شود.

رهبر حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در ۱۶ دی ماه ۱۳۷۴ شمسی طی دیداری که با اعضای مجمع بین‌المللی استادان زبان فارسی‌ داشت از زبان فارسی به‌عنوان رمز هویت ملی نام برد و گفت: «زبان فارسی در واقع جویبار پرفیضی از گنجینه عظیم مواریث فرهنگی ایرانیان و ملت‌های فارسی‌زبان است و برای ملت‌های دیگر نیز پدیده ای بسیار بزرگ و شکوهمند محسوب می‌شود. زبان فارسی از گسترش واژگانی و ظرفیت ترکیب پذیری برخوردار است، آهنگی گوش‌نواز، به هنجار و زیبا دارد و با تکیه بر خصوصیات واژگانی و ترکیبی خود می‌تواند هر بخشی از گستره معارف بشری را ارائه دهد و آن را بیان کند».

وی در ادامه به حمایت از زبان فارسی تاکید کرد و در این باره مدعی شد: «اکنون زبان فارسی بهترین حامل و رسانه برای معارف، افکار، نوآوری و تمدن عمیق اسلامی محسوب می‌شود و بر این اساس وظیفه ما در قبال زبان فارسی بسیار سنگین است».

به تبعیت از وی بر زبان فارسی به عنوان رکن اصلی و تعیین کننده هویت ایرانی تاکید و بر سایر غیرفارس ها تحمیل شد که یک هویت جعلی بر اساس زبان و فرهنگ فارسی است که زبان و فرهنگ سایر ملل غیرفارس در آن جایی ندارد و حتی انکار و طرد می شود.

به عنوان نمونه حمید رضا مقدم‌فر، معاون فرهنگی و اجتماعی سابق سپاه پاسداران در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ شمسی اعلام کرد که موضوع “پاسداری از زبان فارسی” یکی از اولویت‌های مرکز مطالعات راهبردی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. او گفت: “مطالعات ما در حال انجام است و در صدد این هستیم تا راهکارهای موجود را شناسایی کنیم.”

در حقیقت همه ارگان ها و نهادهای دولتی امکانات مادی و معنوی و نیروی انسانی خود را برای این اقدام نژادپرستانه یعنی حفظ و تحمیل زبان و فرهنگ فارسی برای سایر ملل غیر فارس بسیج کرده اند، تا اینکه حس وفاداری کاذب را در آنها برای هویت جعلی ایرانی را شدت بخشند.

در حقیقت هویت ایرانی که دائما توسط رسانه ها، محافل دولتی و دانشگاهی و … تبلیغ می شود همان هویت فارسی است که به هویت سایر غیرفارس ها ارتباطی ندارد. تغییر نام هویت فارسی به هویت ساختگی ایرانی صرفا جهت اضمحلال سایر ملل غیر فارس در داخل جامعه، فرهنگ و زبان فارسی جهت از بین بردن فرهنگ، زبان، تاریخ و هویت آنهاست که دولت نژادپرست جمهوری اسلامی ایران آنها را تهدیدی برای فرهنگ، زبان و هویت فارسی می داند.

حالا سئوال اینجاست که چگونه می توان با این پدیده شوم مبارزه کرد و از این توطئه شوونیستی رهایی یافت. به نظر نگارنده بهترین روش از بین بردن حسن وفاداری کاذب نسبت به این هویت ساختگی یعنی ایرانیت در بین شهروندان ملل غیرفارس است. با تبلیغات گسترده و سیستماتیک می توان افرادی که تحت تاثیر آسمیلاسیون و الیناسیون قرار گرفته اند، از هویت ساختگی ایرانی گسست و به فرهنگ و هویت اصلی خویش بازگرداند. در نتیجه این آگاهی ملی و بر ملاء شدن ماهیت شوم این هویت نژاپرستانه ایرانی می توان بر استعمارگران غلبه کرده و از سیستم نژادپرست حاکم رهایی یافت.

ترفندهای حاکمیت جمهوری اسلامی ایران علیه ملل غیر فارس با روپوش گذاشتن به هویت فارسی با هویت ساختگی ایرانی نشان می دهد که هویتی به نام هویت ایرانی وجود ندارد و این تنها هویت فارسی است. این حسن وفاداری کاذب به ایرانیت که در بین برخی افراد ناآگاه منسوب به ملل غیر فارس دیده می شود، با توسل به زور اسلحه و قوای قهریه توسط دولت ایران ایجاد شده است. این معیارهای کاذب که با استثمار ذهنی ملل با گذشت زمان در جوامع ملل غیر فارس گسترش یافته و ترویج شده، با قدرتمند تر شدن جنبش های ملی ملل غیرفارس می تواند از بین برود و معیارهای اصلی هویتی بر اساس زبان، فرهنگ، تاریخ، جغرافیا و… ملل غیر فارس جایگزین معیار و عناصر استعماری و تحمیلی هویت فارسی شود. در حال حاضر هم با شدت یافتن بیداری ملت ها این انتقال بتدریج در حال صورت گرفتن است.

منبع: صفحه فیسبوکی مهندس ائلچین حاتمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *